Sağlık meslek lisesi birinci ve son sınıf öğrencilerinin menstruasyon hijyenine ilişkin bilgi ve uygulamalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 71392
  2. Yazar: RENGİN RAHMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-67- Ö Z E T Çalışma, S ağlık Meslek Lisesi I. sınıf öğrencilerinin menstruasyon hijyeni ile ilgili, bu okula gelinceye kadar geçirdikleri eğitimleri süresince ve aileden kazandıkları bilgi ve alışkanlıklarını, IV, sınıf öğrencilerinin ise bu bilgi ve alışkanlıklarına, bu okuldaki eğitimin katkısını araştırmak amacı ile planlandı. Sağlık Meslek Lisesi I. ve IV. sınıftan 50' şer öğrenci araştırma grubunu oluşturdu. Deneklerden elde edilen sayısal değerler, demografik özellikler, menstruasyon hijyeni ile ilgili bilgi ve alış kanlıklar, bu alışkanlıklara eğitimin katkısı hakkındaki veriler değerlendirilerek, sonuçlar, literatür bilgileri ile karşılaştırıldı. I. sınıf öğrencilerinde, sağlıklı menstruasyon hijyeni alışkanlıklarının yetersiz olduğu, IV. sınıf öğrencilerinde ise eğitimle kazanılması gereken olumlu değişikliklerin beklenen ölçüde olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
-68- SUMMARY This study has been planned to find out the know ledge level and habits of junior students on menstrual hygiene that had been acquired from family and their for- wer education and to determine the effects of healt edu cation on the knowledge and habits of senior students. The student group has been consisted of 50 junior students and 50 senior students from healt school. In our study among the personal feature of the subjects, age, place of birth, socioeconomic status, the habits and knowledge about menstrual hygiene finding have been investigated in two classes. According to the results, it has been found out that in the junior students, the ha bits and knowledge of menstrual hygiene were inadequate. However, the expected positive effect of education on menst rual habits of senior students was inadequate, too.