Alt ekstremite rekonstrüksiyonunda klinik deneyimimiz
Clinical practice for lower extremity reconstruction
- Tez No: 713913
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL DEMİRSEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Alt ekstremite yumuşak doku onarımındaki deneyimlerimizi aktarmak amacıyla kliniğimizde opere edilen hastalarda hangi kapatım yöntemleri tercih edilmiş, yıllar içerisinde tercih edilen cerrahi tekniklerdeki değişimler, farklı tekniklerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları, komplikasyonları, hastaların fonksiyonel ve estetik açıdan sonuçlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ocak 2004 ve Ocak 2016 tarihleri arasında alt ekstremitede oluşan 967 yumuşak doku defektlerinin rekonstrüksiyonunda kullanılan yöntemler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Arşiv taraması sonucunda hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık varlığı, alt ekstremite açık yarasının etiyolojisi, defektin yerleşim yeri, defekt kapatımında seçilen yöntem, anestezi şekli, komplikasyon, hastanede yatış süresi, geçirilen ameliyat sayısı belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 673 hasta dahil edilmiş ve 967 defektin opere edildiği tespit edilmiştir. Hastaların %69,99'u (n=471) erkek, %30,01'i (n=202) kadın olarak saptanmıştır. Ortalama yaş 46,2 (7-85) ve en sık etiyolojik neden travma olarak değerlendirilmiştir. Defekt alanları incelendiğinde en sık ayakta doku defekti nedeniyle hastaların opere edildiği görülmüştür. Tüm alt ekstremite doku defektlerinin rekonstrüksiyonunda kullanılan cerrahi yönteme bakıldığında greftin tercih edildiği tespit edilmiştir. Sonuç: Geçtiğimiz 30 yıl içerisinde alt esktremite rekonstrüksiyonunda rekonstrüktif merdivende alt basamaklara daha çok başvurulur olunmuşur. Tüm bu gelişmelere rağmen fonksiyonu korumak için uygulanan çözümlerin uzun dönemde en iyi sonucu veremeyebileceği ve amputasyonun hasta için nadir de olsa kaçınılmaz olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Complications, functional and aesthetical results of patients, what kind of tissue closing methods were preferred, diversity in the surgical techniques which are preferred within years, advantages and disadvantages of different techniques with respect to each, were aimed in patients who were operated in our clinic for revealing to our experience in the lower extremity soft tissue repair. Materials and Methods: The techniques which are used for the reconstruction of 967 soft tissue defects that occur in the lower extremity, were evaluated retrospectively in between January 2004 and January 2016. According to archive scan results, patients' age, gender, presence of additional disease, the etiology of the lower extremity open wounds, defect localization, the selected surgical method in closure of the defect, the type of the anesthesia, complications, hospitalization duration, the number of surgery were determined. Results: In our study, 673 patients were included and 967 defect were operated. 69,99%of patients (n = 471) were male, 30,01%of them (n = 202) were female. The average age was 46,2 (7-85) and it was evaluated that the most common etiologic cause is trauma. When the defect area was researched, it was observed that the patients were frequently operated due to tissue defect on feet. When looking at the surgical method that is used all lower extremity tissue defects, it was determined that the graft was preferred. Conclusions: The lower steps of the reconstructive ladder for the lower extremity reconstruction, is more preferred over the past 30 years. Despite all the surgical developments, it should not be forgotten that the amputation might be inevitable and the preferred methods may not provide the best result in the long term for protecting the function of extremity.