Yoga yapan bireylerde servikal bölge taktil duyu keskinliği ve vücut farkındalığının incelenmesi
Investigation of tactile acuity of the cervical region and BODY awareness in individuals WHO do yoga practice
  1. Tez No: 713912
  2. Yazar: HAZAL SARAK KÜÇÜKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, düzenli yoga yapan sağlıklı bireyler ile yoga yapmayan sağlıklı sedanter bireylerin, servikal bölge taktil duyu keskinliğini ve vücut farkındalığını karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmaya dahil edilen 18-35 yaş arası 60 bireyden 30'u en az 6 aydır düzenli vinyasa ve hatha yoga yapan birinci grubu; yaş, cinsiyet, beden kütle indeksi bakımından eşleştirilmiş diğer 30 sağlıklı sedanter birey ise ikinci grubu oluşturdu. Taktil duyu keskinliğini objektif olarak değerlendirmek amacıyla her iki grubun servikal bölgede C7, C5, C3, C1 ve T1 segmentlerine, dijital kaliper ile iki nokta ayrım duyu (2NAD) testi ölçümü yapıldı. Vücut farkındalığını ölçebilmek için ise Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış Vücut Farkındalık Anketi (VFA) kullanıldı. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the cervical region tactile sensory acuity and body awareness of healthy individuals who regularly practice yoga and healthy sedentary individuals who do not do yoga. For this purpose, the first group of 60 individuals aged 18-35 included in the study, 30 of whom have been doing vinyasa and hatha yoga regularly for at least 6 months; the other 30 healthy sedentary individuals matched for age, sex, and body mass index formed the second group. In order to objectively evaluate tactile sensory acuity, two-point discrimination (TPD) tresholds measurements were performed with a digital caliper on the C7, C5, C3, C1 and T1 segments in the cervical region of both groups. In order to measure body awareness, the Body Awareness Questionnaire (BAQ), for which Turkish validity and reliability studies were conducted, was used. The obtained data were analyzed using SPSS 22.0.