Özel gereksinimli bireylerde spora katılım motivasyonunun incelenmesi
The surveying of sports participaton motivation in individuals with special needs
  1. Tez No: 713915
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada 18 yaş üstü spor yapan özel gereksinimli bireylerin spora katılım motivasyonlarının incelenmesi ve motivasyonu etkileyen durumların belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırmaya Karadeniz bölgesinde yaşayan görme (28 erkek), işitme (28 erkek), fiziksel özel gereksinim (26 erkek) ve diğer (27 erkek) grubu olmak üzere toplamda 109 gönüllü katılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan demografik sorular anketi uygulanmıştır. Motivasyonlarını ölçmek için“Engelli Bireylerde Spora Katılım Motivasyon Ölçeği (ESKMÖ)”uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Normallik testleri için Kolmogorov-Smirnov testi, veriler normal dağılım gösterdiği için İndependet t testi ve Tek-Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Homojenliği sağlamayan veriler Games-Howell testi ile Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma testi yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, yaşa göre motivasyonda değerinde anlamlılık elde edilmiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to survey the motivation of individuals with special needs who do sports over the age of 18 and determine the situations that affect motivation. A total of 109 male volunteers, including blind ( 28 male), deaf (28 male ), physically handicapped ( 26 male ) and other ( 27 male ), living in the Black Sea Region, participated in the research. A personel information form prepared by the researcher was applied to the participants. To measure their motivation, "Sport Participation Motivation Scale for Persons with Disabilities (SPMSP) was applied. The collected data were analyzed in the SPSS 22 package program. Kolmogorov-Smirnov was used for normality tests, Independet t test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used because the data showed normal distribution. The data that did not provide homogeneity were evaluated by using the Games-Howell test and Post –Hoc Multiple Comparison test. According to the findings obtained in the study, in motivation variable according to age, a significance was found (p0,05).