Bayat ilçesinde pap smear testi yaptıran kadınların servikal kanser ve HPV hakkındaki bilgileri ile umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
In bayat district women WHO have pap smear, evaluation of the relationship between knowledge about cervical cancer and HPV and levels of hopelessness
  1. Tez No: 713925
  2. Yazar: GAMZE ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, Bayat İlçesinde Pap smear testi yaptıran kadınların Servikal Kanser ve HPV aşısı hakkındaki bilgileri ile umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Çorum iline bağlı Bayat Toplum Sağlığı Merkezi'ne başvuran araştırmaya katılmayı kabul eden 150 kadından oluşmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle, araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalama, ortanca, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi kullanılmıştır. Kadınların %89.3 'ünün serviks kanserini, %71.8'inin pap smear testini daha önce duyduğu , %12'sinin HPV aşısı hakkında bilgisi olduğu , %58.7'sinin daha önce pap smear testini yaptırdığı belirlenmiştir. Kadınların Servikal Kanser ve HPV Aşısı Bilgi ortalamasının 9.81±5.95 olduğu ve en çok“Serviks (rahim ağzı) kanserinin erken tanı ve tedavisi mümkündür.”,“Serviks (rahim ağzı) önlenebilir bir hastalıktır.”,“Serviks (rahim ağzı) kanserinin tanısı sürüntü testi (Pap test/HPV test) ile konulur.”ifadelerini doğru yanıtladıkları belirlenmiştir. Bilgi düzeyinin eğitim durumu, medeni durum ve mesleğe göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Kadınların Beck umutsuzluk ölçeği ortalaması 5.43±4.02 olup ; %42'sinin umutsuzluk düzeyi minimal düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the relationship between the knowledge about Cervical Cancer and HPV vaccine and the level of hopelessness of women who had Pap smear test in Bayat District. The sample of the research consisted of 150 women who applied to Bayat Community Health Center in Çorum and accepted to participate in the research. Data were collected by face-to-face interview method, using a questionnaire prepared by the researcher and Beck Hopelessness Scale. In the evaluation of the data; percentage distributions, mean, median, one-way analysis of variance, Tukey test was used. It was determined that 89.3% of the women had cervical cancer, 71.8% had heard of the pap smear test before, 12% had knowledge about the HPV vaccine, and 58.7% had had the pap smear test before. The average of cervical cancer and HPV vaccine knowledge of women is 9.81±5.95 and the most common is“Early diagnosis and treatment of cervical cancer is possible.”,“Cervical cancer is a preventable disease.”,“The diagnosis of cervical cancer is made by swab test (Pap test/HPV test).”It was determined that they answered the statements correctly. It has been observed that the level of knowledge differs significantly according to educational status, marital status and profession. Beck hopelessness scale mean of women was 5.43±4.02; The hopelessness level of 42% is minimal.