Çerkeş köyü kuzey batı bölgesinin (Bayat/Çorum) florası
Flora of the northwest region (Bayat/Çorum) of Çerkeş village
  1. Tez No: 727929
  2. Yazar: RUKİYE SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma ile Çorum ili, Bayat ilçesinde bulunan Çerkeş köyünün kuzey batı çevresinin florası tespit edilmiştir. Çalışma alanından 2019-2021 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonunda toplamda 725 adet bitki örneği toplanmıştır. İncelemeler sonucunda 66 familya ve 271 cinse ait toplamda 485 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Tespit edilen bu taksonların 50 tanesi Türkiye Florası için endemik olup alanın endemizm oranı %10'dur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz elementi 37 (%7,6), Avrupa-Sibirya elementi 59 (%12,2), İran-Turan elementi 100 (%20,6), çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 289 (%59,6)'dur. Çalışma alanı Davis'in kareleme sistemine göre A5 karesinde yer almaktadır. 17 takson A5 karesi için yeni kayıttır. Çalışma sonucunda Astrodaucus orientalis var. eriocarpus Türkiye Florası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, the flora of the north-west environment of Çerkeş village, located in Bayat district of Çorum province, was determined. A total of 725 plant samples were collected from the study area at the end of the field studies carried out between 2019-2021. As a result of the investigations, a total of 485 species and subspecies taxa belonging to 66 families and 271 genera were identified. 50 of these identified taxa are endemic to the Flora of Turkey and the endemism rate the of area is 10%. The distribution of taxa according to phytogeographic regions are as follows: Mediterranean element 37 (7.6%), Euro-Siberian element 59 (12.2%), Iran-Turan element 100 (20.6%), multi-regional or undetermined phytogeographic region is 289 (59.6%). The study area is located in square of A5 according to Davis' grid system. 17 the taxa are new record for square A5. As a result of the study there is, Astrodaucus orientalis var. eriocarpus has been identified as a new record for the Flora of Turkey.