Yetişkin kadınlarda duygu durumunun beslenme davranışı, diyet kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship of mood with nutritional behavior, diet quality, physical activity level and sleep quality in adult women
  1. Tez No: 713953
  2. Yazar: BETÜL ŞEREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, duygu durumunun beslenme davranışı, diyet kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve uyku kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde çalışan 25-40 yaşlarındaki 47 gönüllü kadın birey, çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmada anket formu ile bireylerin sosyodemografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, duygu durumuna göre besin alım durumu ve besin tercihleri, antropometrik ölçümleri, Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-R21) ile yeme davranışı puanları, Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ile fiziksel aktivite düzeyleri, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile değerlendirilen uyku kaliteleri, 14 günlük besin tüketim kaydı ile besin tüketimleri ve Görsel Analog Ölçeği (GAÖ) ile değerlendirilen duygu durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between mood and nutritional behavior, diet quality, physical activity level and sleep quality. 47 volunteer female individuals aged 25-40 working at Karamanoğlu Mehmetbey University constituted the study sample. In the study, sociodemographic characteristics of individuals, health information, nutritional habits, food intake status and food preferences according to mood, anthropometric measurements, eating behavior scores with the Three-Factor Eating Scale (TFEQ-R21), and physical activity levels with General Practice Physical Activity Questionnaire (GPPAQ), sleep quality evaluated with Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI), food consumption with 14-day food consumption record and mood evaluated with Visual Analogue Scale (VAS).