Üriner inkontinanslı hastalarda konservatif yöntemlerin pelvik taban kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of conservative methods on pelvic floor muscle strength and quality of life in patients with urinary incontinence
- Tez No: 713954
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Araştırma, üriner inkontinanslı kadınlara öğretilen Pelvik Taban Kas Egzersizi (PTKE) ve Ekstrakorporeal Manyetik İnnervasyonu'nun (manyetik sandalye stimulasyonu) (ExMI) pelvik taban kas kuvveti ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla ön test-son test randomize ve deneysel olarak planlanmıştır. Gereç yöntem: Araştırmanın evrenini, Eylül 2019- Haziran 2021 tarihleri arasında; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nde muayene olan üriner inkontinanslı hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Eylül 2019- Haziran 2021 tarihleri arasında; üriner inkontinans tanısı alan araştırmaya alınma kriterlerine uyan 35 hasta oluşturmuştur. Hastalar bilgisayar ortamında hazırlanan blok randomizasyon listesi yöntemi kullanılarak PTKE (n=19 kişi) ve Ekstrakorporeal Manyetik İnnervasyon (n=16 kişi) gruplarına ayrılmıştır. İlk karşılaşmada bütün hastalara bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmış, hasta bilgi formu, inkontinans yaşam kalitesi ölçeği (I-QQL), inkontinans şiddeti ölçeği (İŞİ) doldurulmuş, bir saatlik ped testi uygulanmış, perineometre ile kas kuvveti ölçümü yapılmıştır. PTKE grubuna fizyoterapist tarafından egzersizler öğretilmiş ve eğitim kitapçığı verilerek evde bu egzersizleri 12 hafta boyunca her gün günde 180 kez uygulamaları ve takip formuna işaretlemeleri istenmiştir. İkinci gruptaki kadınlara 6 hafta boyunca haftada üç gün 20'şer dakika toplam 18 seans ExMI uygulaması yapılmıştır. Her iki gruptaki tüm hastalara 6. ve 12. haftalarda; I-QOL, İŞİ doldurulmuş, bir saatlik ped testi uygulanmış ve perineometre ile kas kuvveti ölçümü tekrarlanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 21.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde iki grup arasında homojenlik testi için demografik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare, gruplar arası karşılaştırılmalarda tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Çarpık dağılıma sahip verilere logaritma 10 tabanında dönüşüm uygulanmıştır. Örneklem sayısını belirlemek ve araştırmanın güçlülüğünü ortaya koyabilmek için güç analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effects on quality of life and pelvic floor muscle strength of Pelvic Floor Muscle Exercise (PFMT) and Extracorporeal Magnetic Innervation (magnetic chair stimulation) (ExMI). The research was planned as a pretest-posttest randomized. Material and method: The universe of the research was formed urinary incontinence patients who were examined in Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic of İzmir Katip Çelebi University between September 2019 and June 2021. The sample of the study consisted of 35 patients who were diagnosed with urinary incontinence and met the inclusion criteria. The patients were divided into PFMT (n=19 individuals) and ExMI (n=16 individuals) groups using the computerized block randomization list method. In the first meeting, an informed consent form was signed by all patients and patient information form, incontinence quality of life scale (I-QQL), Incontinence Severity İndex (ISI) were filled, one hour pad test was applied and muscle strength was measured with a perineometer. The PFMT group was taught the exercises by the physiotherapist and given a training booklet, they were asked to practice these exercises at home 180 times a day for 12 weeks and to mark them on the follow-up form. The women in the second group were given a total of 18 sessions of ExMI for 20 minutes, three days a week for six weeks. All patients in both groups at 6 and 12 weeks; I-QOL, ISS was filled, one hour pad test was applied and muscle strength measurement was repeated with perineometer. Analysis of the research data was made with the SPSS 21.0 package program. In the evaluation of the data, Pearson Chi-Square was used for the comparison of demographic variables for homogeneity test between the two groups, and analysis of variance was used for repeated measurements for comparisons between groups. The logarithm base 10 transformation was applied to the data with skewed distribution. Power analysis was performed to determine the number of samples and to reveal the strength of the research.