Laboratuvar tavşanlarında retina'nın optik koherens tomografi yöntemi (OKT) ile kantitatif değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of retina with optical coherence tomography (OCT) in experimental rabbits
  1. Tez No: 713961
  2. Yazar: BARIŞ BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİDE MERİH HAZIROĞLU, PROF. DR. NAGİHAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Optik koherens tomografi (OKT), biyolojik dokuların yüksek çözünürlüklü, mikron düzeyinde kesitsel veya hacimsel görüntülerini non-invaziv, hızlı ve temassız bir şekilde üretebilen modern bir görüntüleme teknolojisidir. Bu çalışmanın temel amacı, laboratuvar tavşanlarında retina kalınlıklarına dair detaylı ve güvenilir bir veri tabanı oluşturmaktır. Çalışmada her grubu yedi tavşandan oluşan üç, altı ve on iki aylık erkek ve dişi tavşanlar kullanıldı. OKT ölçümlerinden önce fundus muayenesi yapılarak görüntüleri alındı. Retina kalınlığı, dorsal, ventral, temporal ve nazal olmak üzere dört farklı alandan hesaplandı. OKT yazılımına ait kumpas ile gözün her dört bölgesinde yirmi beş farklı noktadan manuel olarak ölçüm yapıldı. Çalışma sonucunda tavşanların dorsal retina kalınlığının ventral, temporal ve nazal retina kalınlıklarından anlamlı olarak daha ince olduğu belirlendi. Öte yandan tavşanlarda da insanlarda olduğu gibi artan yaşla birlikte retina kalınlığının tüm bölgelerinde önemli bir azalma gözlendi. Bu sonuçların tıp ve veteriner hekimliği alanlarında, özellikle de oftalmolojide, yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Optical coherence tomography (OCT) is a modern imaging technology that can produce high-resolution, micron-level cross-sectional or volumetric images of biological tissues in a non-invasive, rapid and non-contact manner. The main purpose of this study is to create a detailed and reliable database of retinal thicknesses in laboratory rabbits. Three, six and twelve months old male and female rabbits, each group consisting of seven rabbits, were used in the study. Before OCT measurements, fundus examination was performed and images were taken. Retinal thickness was calculated from four different areas: dorsal, ventral, temporal and nasal. With the caliper of the OCT software, measurements were made manually from twenty-five different points in all four regions of the eye. As a result of the study, it was determined that the dorsal retinal thickness of the rabbits was significantly thinner than the ventral, temporal and nasal retinal thicknesses. On the other hand, in rabbits, as in humans, a significant decrease was observed in all regions of retinal thickness with increasing age. It is thought that these results will contribute to the studies to be done in the fields of medicine and veterinary medicine, especially in ophthalmology.