COVID-19 risk analizi: Bir toplu konut inşaatı örneği
COVID-19 risk analysis: A case of mass housing construction
  1. Tez No: 713960
  2. Yazar: TUĞŞAD SERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, İnşaat Mühendisliği, Public Health, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, bir işletmede çalışanlarının karşılaşabileceği tüm risk ve tehditleri tehlikeleri önleyebilmek ve üstesinden gelebilmek amacı taşır. Çalışanın sağlığına, fiziki bütünlüğüne önem vermek, gerek işletmeler, gerekse toplum için kritik öneme sahiptir. Teknolojik gelişmelerle giderek karmaşıklaşan iş modellerinde biçimlerinde risklerin de aynı oranda artması kaçınılmazdır. İş sağlığı ve güvenliğinin odak noktası bu riskleri belirlemek ve ortadan kaldırmaktır. Günümüze kadar belirlenmiş olan risklerin yanı sıra, 2019'da tüm dünyayı saran COVID-19 salgınıyla iş sağlığı ve güvenliği, yeni bir boyut kazanmıştır. İş kolu farkı gözetmeksizin hemen hemen her işletme için önem arz eden iş sağlığı ve güvenliği bu çalışmada inşaat sektörü özelinde irdelenerek COVID-19 virüsü risk analizinin bu sektörde faaliyet gösteren bir işletmede Fine Kinney metodu ile ne şekilde yapıldığı araştırılmaktadır. Elde edilen bulgularla iş sağlığı ve güvenliği alanında risk yönetimi konusunda yeni gündeme gelmiş olan COVID-19 virüsü konusundaki risklerin belirlenerek alandaki boşluğun giderilmesi ve böylece bu risklerin minimize edilmesine yol gösterici olmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety aims to prevent and overcome all risks and threats that employees may encounter in a business. Giving importance to employee health and physical integrity is of critical importance for both businesses and society. It is inevitable that the risks will increase at the same rate in the way of doing business, which is getting more and more complex due to technology. The focus of occupational health and safety is to identify and eliminate these risks. In addition to the risks identified so far, occupational health and safety has gained a new dimension with the COVID-19 pandemic that swept the world in 2019. Occupational health and safety, which is important for almost every business is examined in the construction sector in this study, and it is investigated using Fine Kinney method how the COVID-19 virus risk analysis is done in an organisation operating in this sector. With the findings obtained, it is aimed to determine the risks in the field of COVID-19 virus, which has recently come to the agenda in the field of risk management in the field of occupational health and safety, to fill the gap in the field and thus to guide the minimization of these risks.