Pandemi döneminde, sağlık çalışanlarının sigara kullanımında etkili faktörlerin incelenmesi; bir kamu hastanesi örneği
Searching the factors which affect the smoking of health workers during the pandemic period; an example of a state hospital
- Tez No: 713976
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BURCU ÖZBARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Sağlık çalışanlarında sigara kullanımı ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri ve sıkıntıya dayanma kapasiteleri arasındaki ilişki yeterince incelenmemiştir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarında sigara kullanım durumu, nikotin bağımlılık şiddeti, DEHB belirtileri ve sıkıntıya dayanma kapasitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Araştırmada İzmir'de çalışan 236 sağlık çalışanı Sosyodemografik Veri Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi (FNBT), Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Ölçeği (ASRS) ve Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada sağlık çalışanları arasında sigara kullanım oranının %45,8 ve geçmiş DEHB tanı oranının %8,5 olduğu bulunmuştur. Sigara kullanan sağlık çalışanlarında erkek cinsiyet oranlarının (p=0,036), geçmiş DEHB tanı oranlarının (p=0,024), aile geçmişinde DEHB tanı oranlarının (p=0,022), kullanmayan sağlık çalışanlarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Thus far, the relationship between smoking cigarette and attention deficit and hyperactivity symptoms, and distress tolerance symptoms has not been adequately studied in healthcare staff. In the current study, we aim to investigate the relationship among nicotine addiction severity and attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) symptoms and distress tolerance capacities in smoking and non-smoking healthcare workers. Methods: 236 healthcare professionals working in İzmir took part in this study. All the participants were evaluated using the Sociodemographic Data Form, Fagerström Nicotine Dependence Scale (FNDS), Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Scale (ASRS) and Distress Tolerance Scalewere (DTS). Results It was observed that the rate of smoking was 45.8%, and the rate of past ADHD diagnosis was 8.5% among the healthcare workers. The research analyses revealed that male gender ratios (p=0.036), previous ADHD diagnosis rates (p=0.024), and ADHD diagnosis rates in family history (p=0.022) were higher in smokers compared to non-smokers.