Temporomandibular eklem bölgesinde ağrı şikayeti olan hastaların non-invaziv ve minimal invaziv tedavi yöntemleri açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with pain in the temporomandibular joint region in terms of non-invasive and minimally invasive treatment methods
- Tez No: 713975
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Temporomandibular eklem bozukluklar, çiğneme kaslarını, temporomandibular eklemi ve bunlarla bağlantılı yapıları etkileyip çiğneme kaslarında ve temporomandibular eklem bölgesinde ağrı, alt çenede hareket kısıtlılığı, eklem seslerine neden olabilen klinik durumdur. Bu çalışmanın amacı, temporomandibular eklem bölgesinde ağrı şikayeti ile başvurmuş hasta kayıtları içerisinden özellikle masseter kasında ağrı varlığını bildirmiş, tedavi olarak 4 mm kalınlıkta sentrik ilişki splinti (stabilizasyon splinti), botulinum toksin enjeksiyonu veya 1mm okluzal splinti (gece plağı), seçmiş ve takiplerinde maksimum ağız açıklığı, visual analog skala değerleri ve kas palpabl spazm derecesi skalaları kullanılmış hastaların verileri değerlendirilerek yöntemlerin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler sonucunda 1. hafta sonunda botulinum toksin enjeksiyonunun ağrının azaltılmasında ve ağız açıklığının arttırılmasında diğer gruplara göre daha etkili bulunmuştur. 4 mm kalınlıktaki okluzal splintin semptomları azaltmada botulinum toksin enjeksiyonuna göre daha yavaş etki gösterdiği fakat 1. ay kontrollerindeki verilere bakılarak iki tedavi yönteminin de 1. ay sonunda benzer etki gösterdiği görülmüştür. Botulinum toksin enjeksiyonu ağız açıklığına ve ağrının azaltılmasında 1. ay da maksimum etkiyi gösterirken 4mm kalınlıktaki okluzal splintin maksimum etkisi 1 ile 3 ay arasında göstermektedir. 1 mm kalınlığındaki okluzal splint masseter kasındaki ağrının azaltılmasında ve ağız açıklığının arttırılmasına anlamlı bir katkısı bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint disorders are clinical conditions that can affect the masticatory muscles, temporomandibular joint and related structures and cause pain in the masticatory muscles and temporomandibular joint region, limitation of movement in the lower jaw, and joint noises. The aim of this study was to report the presence of pain in the masseter muscle, among the records of patients who applied with the complaint of pain in the temporomandibular joint region. The aim of this study is to compare the effectiveness of the methods by evaluating the data of patients who used mouth opening, visual analog scale values and muscle palpable spasm degree scales. As a result of the data we obtained from our study, botulinum toxin injection at the end of the 1st week was found to be more effective than other groups in reducing pain and increasing mouth opening. It was seen that the 4 mm thick occlusal splint showed a slower effect in reducing symptoms compared to botulinum toxin injection, but looking at the data in the 1st month controls, both treatment methods had a similar effect at the end of the 1st month. While botulinum toxin injection shows the maximum effect in mouth opening and reducing pain in the 1st month, the maximum effect of the 4mm thick occlusal splint is between 1 and 3 months. The 1 mm thick occlusal splint does not significantly contribute to reducing pain in the masseter muscle and increasing mouth opening.