Tiroid fonksiyon bozukluğu olan bireylerin kardiyovasküler hastalık risklerinin değerlendirilmesi ve risk faktörleri hakkındaki bilgilerinin incelenmesi
Evaluation of cardiovascular disease risk of i̇ndividuals with thyroid dysfunction and examination of their knowledge on disease risk factors.
- Tez No: 713979
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma; tiroid fonksiyon bozukluğu olan bireylerin kardiyovasküler hastalık risk düzeyleri ile risk faktörleri hakkındaki bilgi düzeylerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Dahiliye ve Endokrin polikliniklerine NisanEylül 2021 tarihleri arasında ayaktan başvuran tiroid fonksiyon bozukluğu olan bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın yapıldığı tarihler arasında ilgili polikliniklere başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 210 hasta, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur (n=210). Araştırma örneklemin büyüklüğü G-Power 3.1.16 software analizi ile belirlenmiştir. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından bireylerle yüz-yüze görüşme tekniği ile toplanmış olup veri toplama araçlarının doldurulmasından sonra bireylerin kan basıncı ve bel çevrelerinin ölçümleri de yapılmış ve kaydedilmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul onayı ve ilgili kurumlardan izin alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, medyan, Pearson ChiSquare, Fisher's Exact test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H istatistiksel analizleri kullanılmıştır. Tüm sonuçlar için p0,05).
Özet (Çeviri)
This research; The aim of this study was to examine the cardiovascular disease risk levels of individuals with thyroid dysfunction and their knowledge levels about risk factors. The universe of the research; It consisted of individuals with thyroid dysfunction who applied to the Internal Medicine and Endocrine outpatient clinics of Ege University Medical Faculty Hospital and İzmir Bozyaka Training and Research Hospital between April and September 2021. Between the dates of the study, 210 patients who applied to the relevant polyclinics, accepted to participate in the study and met the inclusion criteria of the study constituted the sample of the study (n=210). The size of the research sample was determined by G-Power 3.1.16 software analysis. The data of the research; It was collected by the researcher by face-to-face interview technique with individuals, and after the data collection tools were filled, the blood pressure and waist circumference of the individuals were also measured and recorded. Ethics committee approval and permission from relevant institutions were obtained from Ege University Medical Research Ethics Committee in order to conduct the study. In the evaluation of research data; number, percentage, median, Pearson Chi-Square, Fisher's Exact test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H statistical analyzes were used. A p value of 0, 05).