COVID-19 pandemi sürecinde yoğun bakım hemşirelerinin sağlık anksiyetesi ve koronavirüs anksiyete durumlarının incelenmesi
Intensive care during the COVID-19 pandemic HEALTH anxiety of nurses and coronavirus anxiety conditions examination
  1. Tez No: 713988
  2. Yazar: HAZAL AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisinde yoğun bakım hemşirelerinin sağlık anksiyetesi ve koronavirüs anksiyete durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ile yoğun bakım hemşirelerinin COVID-19 pandemisinin mesleki anlamda etkileri, pandemi sürecince yaşanan zorluklar ve kolaylaştırıcılar ile olası bir pandeminin yönetilmesine ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı, kesitsel türde bir çalışmadır. Araştırmanın evren ve örneklemini; bir şehir hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 252 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuş, 183 katılımcı ile çalışma yürütülmüştür (%72,61). Veriler Kişisel Bilgi Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği Kısa Formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu kullanılarak toplanmış, uygun istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Yoğun bakım hemşirelerinin Sağlık Anksiyetesi Ölçeği Kısa Formun'dan alınan puan ortalamasının düşük düzeyde (16,74±6,22), Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu'ndan alınan puan ortalamasının oldukça düşük (2,51±2,66) olduğu bulunmuştur. Sağlık sorunu olan hemşirelerin Sağlık Anksiyetesi Ölçeği Kısa Formu'nun alt boyutu olan Hastalığın Olumsuz Sonuçları (HOS) ölçek ortalaması (X̄=2,94±1,92) ile sağlık sorunu olmayanların puan ortalaması (X̄=3,61±1,94) arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the health anxiety and coronavirus anxiety levels of intensive care nurses during the COVID-19 pandemic. With the current research, the opinions of nurses working in the intensive care unit on the professional effects of the COVID-19 pandemic, the difficulties experienced during the pandemic process and the facilitators, and the management of a possible pandemic were determined. Method: The research is a descriptive, cross-sectional study. The universe and sample of the research; 252 intensive care nurses working in intensive care units of city hospital consisted of 183 participants (72,61%). Data were collected using Personal Information Form, Short Form of Health Anxiety Scale, Short Form of Coronavirus Anxiety Scale, and evaluated with appropriate statistical analysis methods. Results: The mean score of the Health Anxiety Inventory Short Form of the intensive care nurses was low (16.74±6.22), and the mean score of the Coronavirus Anxiety Scale Short Form wass quite low (2.51 ±2.66). The mean score of the Negative Outcomes of the Disease (HOS), which is the sub-dimension of the Health Anxiety Inventory Short Form of the nurses with health problems (X̄=2.94±1.92) and the mean score of those without health problems (X̄=3.61±1.94) A significant difference was found between them (p>0.05).