COVID-19 pandemi hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşirelerinin yaşadıkları iş stresi ve bunun psikoloji üzerindeki etkileri
The experienced by intersive care nurses working in the COVID-19 pandemic hospitaland its effects on psychology
  1. Tez No: 692878
  2. Yazar: HAŞEM GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ULVİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
COVID-19 pandemisi, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktı. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilmiştir. Ülkemizde ve tüm dünyada corona virüs nedeniyle birçok sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir. Pozitif hasta sayısının gün geçtikçe artması yoğun bakıma olan ihtiyacı arttırmıştır. Pandemi sürecinde yoğun bakımlara yatan hasta sayısındaki artış hemşirelere daha fazla görev ve sorumluluk yüklemiştir. Hastaların yoğun bakımda anlık takibi, uzun süren vardiyalar, hastalara bakım verirken virüs ile temasın artması, virüsü bulaştırma korkusu, koruyucu ekipman erişim sıkıntısı ve hastalığın mortalite oranının yüksek olması yoğun bakımda çalışan hemşirelerin iş stresini arttırmıştır. Bununla birlikte pandemi süreci hemşirelerde bazı fiziksel, psikolojik ve ruhsal problemlerin oluşmasına neden olmuştur. COVID-19 pandemisi hemşirelerde; anksiyete, depresyon, sigara ve madde kullanımında artış, iş doyumsuzluğu, iş veriminde azalma, tükenmişlik, işi bırakma, aile içi ilişkilerde bozulma, kişilerarası iletişim sorunları gibi ruhsal, mesleki ve sosyal sorunların oluşmasına neden olmuştur. Çalışmanın amacı, pandemi hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşirelerinin iş stresini ve psikolojik etkilerini belirlemektir. Çalışma, Bitlis Tatvan Devlet Hastanesinde COVID-19 yoğun bakımda çalışan 93 hemşireye uygulanmıştır. Çalışmada, evreninin tamamına ulaşmıştır. Kesitsel çalışmanın verileri; ilk bölümde çalışanların demografik özellikleri ve çalışma hayatını sorgulayan 21 soruluk anket ve daha sonra 14 sorudan oluşan İş Stresi Ölçeği ile toplanmıştır. Katılımcı hemşirelerin %49,5'i işini severek yaptığını belirtmiştir. Pandemi sürecinden bu yana iş stresinin arttığını belirten katılımcıların oranı %90,3'tür. Katılımcıların iş stresi puan ortalaması 3,25 (Ss=0,64) olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya dahil edilen katılımcıların iş stresleri F kategorisinde bulunmuştur. Bu kategori, sorumluluk düzeyi yüksek, kişiyi zaman açısından zorlayan, dinlenmeye ve aile ilişkilerine imkân tanımayan, bu sebeple sağlık ve verimlilik için tehdit oluşturan stres düzeyini işaret etmektedir. Bu çalışma sayesinde COVID-19 yoğun bakımda çalışan hemşirelerin stres kaynaklarının belirlenip ruh sağlığını korumaya yönelik gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic originated in Wuhan, China, in December 2019. A global epidemic was declared by the World Health Organization on March 11, 2020. Many healthcare workers have lost their lives due to the corona virus in our country and all over the world. The increase in the number of positive patients has increased the need for intensive care. The increase in the number of patients hospitalized in intensive care units during the pandemic process has given nurses more duties and responsibilities. Instant follow-up of the patients in intensive care, long shifts, increased contact with the virus while caring for patients, fear of transmitting the virus, lack of access to protective equipment and high mortality rate of the disease increased the work stress of nurses working in intensive care. However, the pandemic process has caused some physical, psychological and spiritual problems in nurses. COVID-19 pandemic in nurses; anxiety, depression, increase in cigarette and substance use, job dissatisfaction, decrease in work efficiency, burnout, quitting work, deterioration in family relations, interpersonal communication problems. The aim of the study is to determine the work stress and psychological effects of the intensive care nurses working in the pandemic hospital. The study was applied to 93 nurses working in the COVID-19 intensive care unit in Bitlis Tatvan State Hospital. In the work, he has reached the whole of his universe The data of the cross-sectional study; In the first part, it was collected with a 21-question survey questioning the demographic characteristics and working life of the employees, and then the Work Stress Scale consisting of 14 questions. 49.5% of the participant nurses stated that they enjoyed their job. The rate of participants stating that job stress has increased since the pandemic process is 90,3%. The job stress mean score of the participants was calculated as 3.25 (Ss=0.64). Work stresses of the participants included in the study were found in the F category. This category indicates the level of stress that has a high level of responsibility, challenges the person in terms of time, does not allow rest and family relationships, and therefore threatens health and productivity. Thanks to this study, the stress sources of nurses working in the COVID-19 intensive care unit should be determined and necessary measures should be taken to protect their mental health.