In vitro koşullarda bazı Amerikan asma anaçlarında bitki gelişimini teşvik eden bakterilerin köklenme üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of antagonistic bacteria on rooting in some American vine rootstocks in vitro conditions
  1. Tez No: 713995
  2. Yazar: FATİH ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVAL TOPCU ALTINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma ile, bitki gelişimini teşvik eden Bacillus cereus (ZE-7) ve Pseudomonas putida (ZE-12) bakterilerinin köklenme yeteneği düşük, orta ve yüksek olan 3 amerikan anacını (110 R, 1103 P ve 5 BB ) köklenmesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2020-2021 yıllarında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bağcılık ve Doku Kültürü Laboratuvarında yürütülmüştür. In vitro koşullarda yürütülen çalışmada, asma anaçlarının dip kısımları bakterilerden hazırlanan 108 hücre/ml yoğunluğundaki süspansiyonlara daldırılmış ve MS (Murashige Skoog) ortamına dikilmiştir. Kontrol olarak bakterilerin uygulanmadığı asma anaç çelikleri direk MS ortamına ekilmiştir. Buna ilave olarak 1 mg/lt IBA uygulaması da kontrol olarak kullanılmıştır. Çalışma sonunda bitkilerin köklenme oranı, kök uzunluğu, kök sayısı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı ve sürgün kuru ağırlığı verilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Bacillus cereus (ZE-7) and Pseudomonas putida (ZE-12) bacteria, which promote plant growth on 3 American rootstocks (110 R, 1103 P and 5 BB) with low, medium and high rooting ability, on rooting rootstocks were determined. intended. The study was carried out in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Agriculture Viticulture and Tissue Culture Laboratory in 2020-2021. In the study carried out under in vitro conditions, the bottom parts of the vine rootstocks were immersed in suspensions of 108 cells/ml prepared from bacteria and planted in MS (Murashige Skoog) medium. As a control application, vine rootstock cuttings without bacteria were planted directly in MS medium. In addition, 1 mg/lt IBA application was used as a control application. After the applications, the rooting rate, root length, root number, root fresh weight, root dry weight, shoot length, shoot fresh weight and shoot dry weight data were examined.