Muasır Azerbaycan Musiqisinin inkişafında bestekar Firengiz Alizadənin rolu ve yeri
Modern Azerbaycan müziğinin gelişmesinde besteci Firengiz Alizade'nin rolü ve yeri
- Tez No: 714028
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ ABDULLAHZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Azerice
- Üniversite: Baku Music Academy-Uzer Hajibejov
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Azerbaycan müziği sanatının seçkin bir temsilcisi olan, modern çağın istekleri doğrultusunda yaptığı yeniliklerle öne çıkan ve eşsiz bir parlak yeteneğe sahip olan Firengiz Alizade, tür araştırmaları açısından milli musiki alanında söz sahibi olmayı başarmıştır. Besteci, halkının gerçek bir vatandaşı olarak, tüm milletleri birleştiren“yüksek sanat”sayesinde, mucizevi Azerbaycan müziği sedaları altında gönüllere giden yolu bulabilmiştir. Tez çalışması“Modern Azerbaycan müziğinin gelişmesinde besteci F. Alizade'nin rolü ve yeri”sorununa ayrılmıştır. Tezde yirminci yüzyıl müziğinin üslup özellikleri bağlamında besteci F. Alizade'nin yaratıcılığına bir bakış olarak, çok sayıda basın materyali, dergi ve kitaplardan materyaller ve bilim insanları tarafından F. Alizade'nin müziğinin oluşumu ve mesleki gelişim aşamalarının bilimsel bir tarihsel değerlendirmesi verilmiştir. Bestecinin çeşitli türlerdeki profesyonel eserlerinin oluşumu ve gelişimi uzun bir tarihsel süreci kapsar. Böyle bir yaratıcı süreci takip etmek, ona bilimsel bir değer vermek, tarihsel ve teorik kriterlerin bilimsel bir yöntem olarak kullanımı için önemli bir araştırma konusu haline gelmesini sağlamıştır. Tez giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça ve nota grafiklerinden oluşmuştur. Giriş bölümünde konunun alaka düzeyi açıklanmakta, gelişme derecesi, bilimsel yenilik, amaç ve hedefler, metodolojik temel, amaç, pratik önem vurgulanmaktadır. Birinci bölüm“Yirminci yüzyıl müziğinin üslup arayışı bağlamında F. Alizade'nin eserlerine bir bakış”olarak adlandırılmıştır. 2. Bölüm,“F. Alizade'nin oda müziği-enstrümantal eserlerinde Avrupa enstrümanlarının ulusal icra doğrultusunda yarattığı dönüm noktası ve modern müziğin gelişmesinde Avrupa enstrümanlarının önemi”başlığını taşımaktadır. 3. Bölüm“F. Alizade'nin yabancı ülkelerdeki yaratıcı etkinliği ve bilimsel ve yayıncılık mirası”başlığını taşımaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki F. Alizade'nin müziği ile ilgili çeşitli yerli ve yabancı süreli yayınlarda çok sayıda gazete ve dergide bilimsel makaleler yayınlanmıştır. F. Alizade'nin yeniliği, ele alınmayan modernizmle sınırlı değildir. Kökleri ulusal müzik gelenekleriyle yakın ilişki içindeydi ve yıllar geçtikçe yeniliklere yakınlığı su ve ateş imgesine benzetilmiştir. Çalışma; bilimsel literatüre katkı sunması ve yükseköğretim kurumlarında ders kaynağı olarak kullanılabilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Firengiz Alizade, who is an outstanding representative of Azerbaijani music, stands out with the innovations he made in line with the demands of the modern age, and has a unique brilliant talent, has managed to have a say in the field of national music in terms of genre research. As a true citizen of his people, the composer was able to find the way to hearts under the miraculous sounds of Azerbaijani music, thanks to the“high art”that unites all nations. The thesis is devoted to the problem of“The role and importance of composer F. Alizade in the development of modern Azerbaijani music”. In the thesis, a scientific historical evaluation of the formation of F. Alizade's music and professional development stages is given by many press materials, materials from magazines and books, as well as scientists, as a view of the creativity of composer F. Alizade in the context of the stylistic features of twentieth century music. The formation and development of the composer's professional works of various genres covers a long historical process. Following such a creative process, giving it a scientific value has made it an important research topic for the use of historical and theoretical criteria as a scientific method. The thesis consists of introduction, three chapters, conclusion, bibliography and musical notation graphics. In the introduction, the relevance of the subject is explained, the degree of development, scientific innovation, goals and objectives, methodological basis, purpose, practical importance are emphasized. The first chapter is called“An overview of the works of F. Alizade in the context of the stylistic search of twentieth century music”. Chapter 2 is titled“The turning point created by European instruments in the direction of national performance in the chamber music-instrumental works of F. Alizade and the importance of European instruments in the development of modern music”. Chapter 3 is titled“F. Alizade's creative activity in foreign countries and his scientific and publishing legacy”. Research shows that scientific articles about F. Alizade's music have been published in many local and foreign periodicals, newspapers and magazines. F. Alizade's innovation is not limited to untreated modernism. Its roots were closely associated with national musical traditions, and over the years its proximity to innovations has been compared to the image of water and fire. Study; It is important in terms of contributing to the scientific literature and being used as a course resource in higher education institutions.