Roman and Byzantine Legacy on the Artuqid Coinage with a Corpus of the Artuqid Coins in the Barber Institute Coin Collection
Artuklu Sikkeleri Üzerinde Roma ve Bizans Mirası ve Barber Enstitüsü Sikke Koleksiyonundaki Artuklu Sikkeleri Kataloğu
  1. Tez No: 714034
  2. Yazar: ALİ MIYNAT
  3. Danışmanlar: DR. EURYDICE GEORGANTELI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
11. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Doğu Akdeniz'in siyasi, demografik ve kültürel yapısı büyük ölçüde değişti. Malazgirt Savaşı'nı (1071) müteakiben bölgede çeşitli Türk beylikleri ve devletleri kuruldu. Sonrasında I. Haçlı Seferleri Urfa (1098),, Antakya (1098), Kudüs (1099) ve Trablusşam'da (1109) yeni haçlı devletlerinin kurulmasına sebep oldu. Bir taraftan bölge yeni gelenler ve Bizans arasında bir dizi siyasi ve askeri mücadeleye sahne olurken, diğer taraftan bu devletler kaçınılmaz olarak ekonomik ve sosyo-kültürel etkileşime tanıklık ettiler. Bu dönem boyunca, yeni gelen Türklerin Orta Asya kültürü yeni topraklarındaki yerel geleneklerle karıştı ve Helenistik, Roma, Bizans medeniyetlerinden etkilendi. Tüm bu etkiler Anadolu ve el-Cezire'deki yeni tip sikke basımını, mimariyi, metal işçiliğini, dokumayı, diğer zaanatları doğurdu. Bu çok kültürlü çevrenin tarihi en iyi sikke kanıtlarıyla anlaşılabilir ve açıklanabilir. Bu bağlamda, bu tezin konusu İslami nümismatiğin çok ilgi çeken bölümü yani Orta Çağ Anadolu ve Yukarı Mezopotamya'sındaki Artuklu sikke basımıdır. Çalışma Artuklu sikkelerindeki Roma ve Bizans mirasına, kültürel çeşitliliğe ve 11. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar Artuklular ve Bizans arasındaki etkileşimlere odaklanacaktır. Bu çalışmada ayrıca Artuklu yöneticilerinin niçin sikkelerinde Bizans ve Roma ikonografilerinden esinlenerek çok sayıda resim ve figürler kullandıkları sorusu açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
From the second half of the 11th century, the political, demographic and cultural structure of the eastern Mediterranean dramatically changed. Following the Battle of Manzikert (1071) various Turkish principalities and states were founded in the region, and later the First Crusade led the establishment of the new Crusader states in Edessa (1098), Antioch (1098), Jerusalem (1099), and Tripoli (1109). On the one hand, the region saw a series of political and military struggles between new comers and the Byzantine Empire; on the other hand they witnessed inevitable economic and socio-cultural interactions. During that period, the Central Asian culture of the Turkish newcomers mixed with the indigenous art traditions of their new lands, and was influenced by the Hellenistic, Roman and Byzantine civilizations. All these influences resulted in a distinct new coinage, architecture, masonry, metal crafts, weaving and other crafts in Diyar Rum (Anatolia) and al-Jazira (Upper Mesopotamya). The history of this multicultural environment can best be understood and explained through the coin evidence. In this respect, the subject of this dissertation is a very intriguing chapter in the history of Islamic numismatics, namely the Artuqid coinage of late medieval Anatolia and Upper Mesopotamia. This study will focus on Roman and Byzantine legacy on the Artuqid coinage and the cultural diversity and interactions between Byzantium and the Artuqids from the 11th century through the early 15th century. In this study, we will also attempt to explain the thorny question why the Artuqid rulers borrowed a great variety of images and figures inspired by the Byzantine and Roman iconographies.