Erken Bizans donanması tarihi (306-726)
History of the early Byzantine navy (306-726)
  1. Tez No: 956942
  2. Yazar: ALİ DORUK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 749
Özet
Bizans İmparatorluğu'nun on bir asrı aşan uzun ömrü boyunca Roma devlet geleneği ve askeri örgütlenmesi sürekli bir değişim içerisinde varlığını sürdürmüştür. Bizans donanması, bu gelenekten gelen mirasla Ortaçağ boyunca profesyonel bir deniz gücü olma niteliğini muhafaza etmiştir. Bizans'ın sahip olduğu kara kuvvetlerinin artık Eski Roma ordusu gibi rakiplerine kolayca üstünlük sağlayamadığı gerçeğini pragmatik bir yaklaşımla kabullenen imparatorlar, buna mukabil donanmaya gereken dikkati vermiş ve kaynakları sağlamışlardır. Donanmanın üstün kabiliyetleri sayesinde, başkent savunulabilmiş, devletin kısıtlı askeri imkanları bir araya toplanarak en çok ihtiyaç duyulan noktalara odaklanabilmiş, böylece defalarca yıkılmanın eşiğine gelen devlet kurtarılmıştır. Sonuçta Bizans'ta deniz gücü, Eski Roma'da donanmanın üstlenmiş olduğundan çok daha hayati ve itibarlı bir rol oynamıştır. Bu tez çalışmasında Ortaçağ boyunca Bizans donanmasının operasyonel tarihi, onu çağdaşı olan diğer deniz güçlerinden ayıran ve ona istikrarlılık sağlayan özgün nitelikler ile çağdaş jeopolitik bakış açısından taşıdığı önem üzerinde durulacaktır. Bizans kronikleri, Bizans donanması hakkında bilgi veren Ortaçağa ait diğer kronik, risale ve yazılı eserler, başta minyatür ve çizimler olmak üzere sanat tarihi ve arkeolojik nitelikteki eserler çalışmanın temel kaynaklarıdır. Ayrıca çeşitli dillerde modern araştırmalar incelenmiştir. Kaynak verilerinin tahlili, karşılaştırmalı tarih metodolojisi ve tümevarım yöntemleriyle elde edilecek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlar bir monografide topluca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the long lifespan of the Byzantine Empire, which exceeded eleven centuries, the Roman state tradition and military organization continued to exist in a constant state of change. The Byzantine navy, with the legacy from this tradition, maintained the quality of being a professional naval power throughout the Middle Ages. Accepting with a pragmatic approach the fact that the land forces of Byzantium could no longer easily prevail over their opponents as had the Ancient Roman army, the emperors, in turn, paid due attention to the navy and provided the resources. Thanks to the superior capabilities of the navy, the capital could be defended, the limited military capabilities of the state could be collected together and focused on the most direly needed locations, thus saving the state, which has repeatedly been on the verge of destruction. Consequently, sea power in Byzantium played a much more vital and prestigious role than the navy had assumed in Ancient Rome. In this thesis, the operational history of the Byzantine navy during the Middle Ages, the unique qualities that distinguish it from other contemporary naval powers and that provide it with stability, and the importance it carries from a contemporary geopolitical point of view will be elaborated. Byzantine chronicles, other chronicles, treatises and written works of the Middle Ages that provide information about the Byzantine navy, works of art history and of archaeological nature, especially miniatures and drawings, are the main sources of the study. In addition, modern research in various languages has been studied. The results to be obtained by the analysis of the source data, by comparative history methodology and by inductive methods were compared. These results have been evaluated collectively in a monograph.