Kafa travmalarında, arteriel plazma ve Serebrospinal Sıvı'da (CSF) laktik asit seviyeleri tayini ile prognoz takibi
  1. Tez No: 71404
  2. Yazar: SEZAİ YILDIRANCAN
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF RİZELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
SUMMARY 36 patients which were selected among the cranicerebral trauma cases treated from May 1984 to April 1985 in Ministry of Health Şişli Etfal Hospital Neurosurgical Clinic underwent biochemical evaluation for cerebrospinal fluid and plasma Lactic acid levels. This study is promoted to estimate the prognostic significance of high levels of cerebrospinal fluid lactic acid content. In our 36 cases 15 fatalities,, occured0In all of these fatal cases CSP and plasma Lactic acid levels were higher than 30 mg % level of other author's fatal case baseline» Elevated Lactic acid levels in cerebrospinal fluid and plasma are indirect indicators of elevated intracranial pressure. Therefore we emphasize the need for applying radical neurosur gical measures to reduce intracranial pressure in patients with elevated CSP and plasma Lactic acid levels. ÖZET Mayıs 1984 Nisan 1985 yılları arasında 1 yıllık bir sürede Şişli Etfal Hastanesi Nöroşirurji Kiniği olarak kafa travmalarında plazma ve CSP'te laktik as it seviyelerinin tayini ile prognoz takibi çalışması yaptık,, 36 vakalık serimizde fatal sonuçlanan 15 vakada gerek CSP, gerekse plazmada laktik asit seviyelerini, çalışmalarından es inlendiğimiz otörlerin fatal sonuçlanan vakalarındaki % 30 mgr baz seviyesinin çok üstünde değerlerde bulduk. Plazmada ve CSP'te artmış laktik asit seviyeleri artmış intra- kranial basıncın(ICP) indirekt göstergesidir. Plazma ve CSP lak tik asit seviyeliri yükselmiş hastaların intrfekranial basınçlarını düşürmek için radikal nöroşirurjikal ölçümlerin uygulama gereği üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)