Polimerleri temel alarak biyofonksiyonel yüzey tasarımı ve hücre adezyonuna yönelik uygulamaları
Design of biofunctional surfaces based on polymers and its' application to cell adhesion
- Tez No: 714052
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI DEMİRKOL, DOÇ. DR. ESRA EVRİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, U87-MG glioblastoma hücre adezyonun izlemesine yönelik elektropolimerizasyon yöntemi kullanılarak polimer-kil nanokompoziti sentezlenmiştir. İlk olarak iletken DTP türevi olan yeni nesil DTP-SH ve DTP-NH2 monomerleri sentezlendi. Sentezlenen DTP-SH monomeri Au yüzey üzerinde SAM yöntemi ile kaplandı. Ardından DTP-NH2 monomeri, Na+-Montmorillonit kilinin tabakaları arasına amin grubundan bağlanarak iyon değişim reaksiyonu ile dahil edildi. Elde edilen (DTP-NH2)-MMT organomodifiye kilin elektropolimerizasyonu, DTP-SH ile modifiye edilmiş Au yüzeyi üzerinde CV tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. P(DTP-NH2)-MMT polimer-kil nanokompoziti Au yüzeyde oluşturulduktan sonra biyofonksiyonel yüzey elde etmek için GMT8 aptameri %1'lik GA (v:v) çapraz bağlayıcısı ile yüzeye kovalent olarak immobilize edildi. Elde edilen yüzeylerin fiziksel ve kimyasal özellikleri SEM-EDS, TEM, XRD, ATR-FTIR teknikleri ile karakterize edildi. Yüzey modifikasyonu ve hücre adezyonunun izlenmesi için elektrokimyasal yöntemler (CV, DPVve EIS) kullanıldı. Ayrıca geliştirilen P(DTP-NH2)-MMT/GMT8 biyofonksiyonel yüzeyde hücre adezyonunu izlemek için hücrelerin floresan mikroskop ile görüntüleri alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, polymer-clay nanocomposite was synthesized using electropolymerization method for monitoring U87-MG glioblastoma cell adhesion. First, a new generation of DTP-SH and DTP-NH2 monomers, which are conductive DTP derivatives, were synthesized. The synthesized DTP-SH monomer was coated on the Au surface by SAM method. Then, DTP-NH2 monomer was incorporated between the layers of Na+-Montmorillonite clay by ion exchange reaction by bonding from the amine group. Electropolymerization of the obtained (DTP-NH2)-MMT organomodified clay was carried out using CV technique on DTP-SH modified Au surface. After P(DTP-NH2)-MMT polymer-clay nanocomposite was formed on the Au surface, GMT8 aptamer was covalently immobilized to the surface with 1% GA (v:v) crosslinker to obtain a biofunctional surface. The physical and chemical properties of the obtained surfaces were characterized by SEM-EDS, TEM, XRD, ATR-FTIR techniques. Electrochemical methods (CV, DPV, and EIS) were used to monitor surface modification and cell adhesion. In addition, images of cells were taken with a fluorescent microscope to monitor cell adhesion on the developed P(DTP-NH2)-MMT/GMT8 biofunctional surface.