Crohn hastaları için geliştirilen mobil uygulamanın hastaların yaşam kalitesi ve ilaç uyumuna etkisi
The effect of mobile application developed for Crohn's patients on patients' quality of life and medication adherence
  1. Tez No: 714051
  2. Yazar: EDA ÖZGE YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin herhangi bir bölümünü etkileyen segmental lezyonlarla karakterizedir. Crohn hastalığı remisyon ve alevlenmelerle seyreden kronik bir hastalıktır. Hastalık, gastrointestinal semptomlar, sistemik semptomlar, duygusal ve sosyal etkileri nedeniyle de hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırma, Crohn hastaları için oluşturulan“Crohn Mobil”uygulamasının hastaların yaşam kalitesi ve ilaç uyumu üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tasarlanmış randomize kontrollü bir müdahale araştırmasıdır. Araştırma Ocak -Eylül 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin gastroenteroloji polikliniği ve gündüz tedavi biriminde yürütüldü. Araştırmaya müdahale grubunda 33, kontrol grubunda 32 olmak üzere toplam 65 Crohn hastası katıldı. Araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan içerik ile Crohn hastaları için“Crohn Mobile”uygulaması oluşturuldu. Veriler hasta tanıtım formu, Harvey-Bradshaw İndeksi, İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği ve İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Katılımcılardan ön test ve son testte (iki ay arayla) veri toplandı. Müdahale grubu Crohn Mobil uygulamasını iki ay süreyle kullandı. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Araştırma verilerinin analizi için IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı kullanıldı. Araştırmanın tanımlayıcı verilerini hesaplamada tanımlayıcı istatistikler (frekans, ortalama, standart sapma), grupların sosyodemografik ve klinik özelliklerini karşılaştırmada ki-kare, ön test ve son test puanlarını karşılaştırmada bağımlı gruplarda t testi, müdahale ve kontrol grubundan elde edilen puanları karşılaştırmada bağımsız gruplarda t test kullanıldı. Müdahale grubunun ön test ve son test hastalık şiddeti puanları arasında anlamlı değişim olmadığı (p>0,05), kontrol grubunun hastalık şiddetinde anlamlı düzeyde artma olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Crohn's disease is characterized by segmental lesions affecting any part of the gastrointestinal system. Crohn's is a chronic disease that progresses with remissions and exacerbations. The disease can negatively affect the patient's quality of life due to gastrointestinal symptoms, systemic symptoms, and emotional and social effects. This research is a randomized controlled intervention research designed to determine the effect of the“Crohn Mobil”application created for Crohn's patients on patients' quality of life and medication adherence. The study was carried out in a gastroenterology outpatient clinic and a day treatment unit of a university hospital between January and September 2021. A total of 65 Crohn's patients, 33 in the intervention group and 32 in the control group, participated in the study. The“Crohn Mobile”application was created for Crohn's patients with the content prepared by the researcher in line with the literature. Data were collected with patient identification form, Harvey-Bradshaw Index, Medication Adherence Report Scale, and Inflammatory Bowel Diseases Quality of Life Scale. The intervention group used the“Crohn Mobile”application for two months. Participants in the control group did not receive any intervention. IBM SPSS Statistics 25.0 package program was used for the analysis of the research data. Descriptive statistics (frequency, mean, and standard deviation) were used to calculate the descriptive data of the study, chi-square was used to compare the sociodemographic and clinical characteristics of the groups, t-test was used to compare the pre-test and post-test scores in the dependent groups, and t-test was used in the independent groups to compare the scores obtained from the intervention and control groups.