Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak KVAAL yöntemi ile dişlerden yaş tayini yönteminin Anadolu populasyonunda incelenmesi
Investigation of teeth age determination method by KVAAL method using cone beam computed tomography (CBCT) in Anatolian population
  1. Tez No: 714056
  2. Yazar: HATİCE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KILIÇARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Anthropology, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Adli antropolojide yaş tayini iskeletin farklı bölümlerinden yapılabilmektedir. Ancak dişler iskeletin diğer bölümlerine oranla daha dayanıklı olduklarından parçalanmış kalıntılarda yaş tayini için oldukça önemli veri kaynağıdır. Erişkin bireylerde dişlerden yaş tayini yöntemlerinin temel dayanağı yaşla meydana gelen sekonder dentin yapımıdır. Bu tez çalışmasının amacı sekonder dentin yapımının kronolojik yaşla ilişkisini incelemek ve Kvaal Metodunu kullanarak Anadolu populasyonuna özgü regresyon formülünü oluşturmaktır. Ölçümler KIBT görüntüleri üzerinde yapılmıştır. Sekonder dentin yapımını ölçmek için 100 bireyin görüntülerinde yapılan ölçümler ile regresyon formülü oluşturulmuştur.101 bireyden oluşan kontrol grubunda oluşturulan regresyon formülü tekrar analiz edilmiştir. Araştırma yaptığımız populasyonda Kvaal Metodu'nun yaş tayini için uygun bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. KIBT görüntülerinin ölçümde kullanılmasının iki boyutlu radyografik görüntüler üzerinde yapılan ölçümlere oranla dişlerden yaş tayini için avantaj sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Age determination in forensic anthropology can be made from different parts of the skeleton. However, since teeth are more durable than other parts of the skeleton, they are a very important data source for age determination in fragmented remains. The mainstay of age determination methods in adult individuals is the formation of secondary dentin, which occurs with age. The aim of this thesis is to examine the relationship of secondary dentin formation with chronological age and to create a regression formula specific to the Anatolian population by using the Kvaal Method. Measurements were made on CBCT images. In order to measure the secondary dentin formation, a regression formula was created with the measurements made on the images of 100 individuals. The regression formula created in the control group consisting of 101 individuals was analyzed again. In the population we studied, it was determined that the Kvaal Method is a suitable method for age determination. It has been concluded that the use of CBCT images in measurement provides an advantage for age determination from teeth compared to measurements made on two-dimensional radiographic images.