Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile dental yaş tayininde kesitsel alan ve hacim parametrelerinin analizi
Analysis of cross-sectional area and volume parameters in dental age determination using cone-beam computed tomography
  1. Tez No: 995807
  2. Yazar: MELTEM HOROZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AYDOĞDU BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Adli tıp ve antropoloji alanlarında bireyin kimliğinin belirlenmesi, yaş tahmini başta olmak üzere birçok tanımlayıcı bilginin değerlendirilmesini gerektirmektedir. Kimlik ve yaş tespiti; adli olgular, dental tedavi planlamaları, yasal düzenlemeler ve doğum kayıtlarının değerlendirilmesi gibi farklı alanlarda önemli bir yere sahiptir. Adli diş hekimliğinde, dişlerin genetik ve çevresel faktörlerden görece daha az etkilenmesi nedeniyle yaş tahmininde güvenilir biyolojik göstergeler olarak sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Bu doğrultuda, daha non-invaziv olmaları ve yaşayan bireylere uygulanabilirlikleri nedeniyle radyolojik yöntemler ön plana çıkmaktadır. Literatürde panoramik ve periapikal radyografilerin yanı sıra, yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntüleme imkânı sunan konik ışınlı bilgisayarlı tomografinin (KIBT) yaş tayini çalışmalarında giderek artan sıklıkta tercih edildiği bildirilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; tek köklü maksiller santral, kanin ve mandibular premolar dişlerde hacim pulpa/diş (P/D) oranı ile ilgili diş köklerinin aksiyel kesitlerinde elde edilen alan P/D ölçümlerini KIBT görüntüleri üzerinden analiz ederek dental yaş tahminine yönelik regresyon formülleri geliştirmek ve bu parametrelerin doğruluk düzeylerini karşılaştırmaktır. Çalışma, 2021–2025 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na başvuran toplam 198 hastaya ait KIBT görüntülerinin retrospektif olarak değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hacim ölçümleri ITK-SNAP yazılımı kullanılarak yapılmış, alan ölçümleri ise Kvaal metoduna göre belirlenen A, B ve C noktalarının aksiyel kesitleri üzerinden IMAGEJ programı ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, alan ölçümlerine dayalı regresyon modellerinde mandibular premolar dişlerin yüksek düzeyde güvenilirlik gösterdiği belirlenmiştir. Benzer şekilde, hacim ve alan ölçümlerinin birlikte kullanıldığı regresyon formüllerinde de mandibular premolar dişlerin yaş tahmininde en güvenilir diş grubu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş tahmininde diş tipinin ve kullanılan ölçüm yönteminin model performansı üzerinde belirleyici olduğu, en etkili yöntemin alan ve hacimsel ölçümlerin birlikte değerlendirildiği model olduğu; alan P/D oranlarının hacimsel ölçümlere kıyasla daha güvenilir sonuçlar sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In forensic medicine and anthropology, identifying an individual requires the evaluation of many descriptive pieces of information, primarily age estimation. Identity and age determination are crucial in various fields, including forensic cases, dental treatment planning, legal regulations, and the evaluation of birth records. In forensic dentistry, teeth are frequently used as reliable biological indicators for age estimation due to their relative susceptibility to genetic and environmental factors. In this context, radiological methods are gaining prominence due to their less invasive nature and applicability to living individuals. Literature reports that panoramic and periapical radiographs, as well as cone-beam computed tomography (CBCT), which offers high-resolution three-dimensional imaging, are increasingly preferred in age determination studies. This thesis aims to develop regression formulas for dental age estimation by analyzing volume P/D ratios and area P/D measurements obtained from axial sections of single-rooted maxillary central, canine, and mandibular premolar teeth using CBCT images, and to compare the accuracy levels of these parameters. This study was conducted by retrospectively evaluating CBCT images of a total of 198 patients who applied to the Department of Oral, Dental Maxillofacial Radiology, Faculty of Dentistry, Kırıkkale University between 2021 and 2025. Volume measurements were performed using ITK-SNAP software, while area measurements were performed using the IMAGEJ program on axial sections of points A, B, and C determined by the Kvaal method, and the obtained data were evaluated with linear regression analyses. According to the study results, mandibular premolar teeth were found to exhibit a high level of reliability in regression models based on area measurements. Similarly, in regression formulas using both volume and area measurements, mandibular premolar teeth were also found to be the most reliable tooth group for age prediction. It was observed that tooth type and the measurement method used were decisive factors in model performance in age prediction, and the most effective method was the model that evaluated both area and volume measurements together; area-based P/D ratios provided more reliable results compared to volumetric measurements.