Anterior maksiller dentisyondaki dişlerin alveoler fasial ve palatal kemik duvar kalınlıklarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of alveolar facial and palatal bone wall thicknesses of teeth in anterior maxillary dentition using cone beam computed tomography (CBCT)
- Tez No: 734295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET İPEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Özellikle estetik bölgede alveol kemik duvarı genellikle incedir ve bu bölgede dişlerin fasiyal ve palatal kemik duvar kalınlıkları dişlerin uzun dönem stabilitesini etkilemektedir. Maksiller anterior bölge, implantasyon veya estetik cerrahi operasyonlar için zor ve riskli bir alan olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı maksillar santral keser, lateral keser ve kanin dişlerin alveolar fasiyal ve palatal kemik duvar kalınlıkları ile mine sement birleşimi (MSB) ve fasiyal kemik kreti (FKK) arası mesafeyi KIBT cihazı ile ölçmek ve kadın-erkek cinsiyetleri ile yaş grupları arasındaki ilişkinin, MSB-FKK mesafesi ile fasial kemik kalınlığı arasındaki ilişkinin ve implantasyon, soket koruma, estetik kron boyu uzatma gibi olası cerrahi girişimler öncesi anatomik yapıların değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında 20-50 yaş arası ve maksiller santral kesici, lateral kesici ve kanin diş kaybı olmayan hastalardan rastgele seçilerek elde edilen 104 KIBT raporu retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tomografi raporları İCAT-vision görüntüleme programına aktarılarak, aynı kişi tarafından iki hafta arayla iki kez ölçüm yapıldı. Anterior maksiller dentisyondaki altı dişe ait MSB ile FKK arası mesafe, fasial kemik duvar kalınlığı, palatal kemik duvar kalınlığı ve fasial kemik kalınlığı ile MSB-FKK uzunluğu arasındaki ilişki ölçüldü. Ölçümler fasiyalde ve palatinalde alveoler kemik kretinden sırasıyla 1. mm, 3. mm ve 5. mm uzaklıkta yapıldı. Elde edilen ölçümlerin cinsiyetler ve yaş grupları arasındaki ilişkisi değerlendirildi. Verilerin analizi için Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H, Kolmogorov Smirnov testlerinden ve linear regresyon analizinden yararlanıldı. Bulgular: MSB-FKK arasındaki uzunluğun yaş ile pozitif korelasyon gösterdiği, fasiyal kemik kalınlığı ile cinsiyetler arasında korelasyon olmadığı, fasiyal ve palatal kemik kalınlıkları ile yaş grupları arasında negatif korelasyon olduğu rapor edildi. MSB-FKK arasındaki uzunluğun kadınlarda erkeklere göre anlamlı derecede düşük olduğu, palatal kemik kalınlığının sadece kret tepesinden 3. mm ve 5. mm uzaklıklarda kadınlarda anlamlı derecede düşük olduğu ve fasiyal alveoler kemik kalınlığı ile MSB-FKK mesafesi arasında tüm dişlerde negatif korelasyon olduğu ve sadece kanin diş grubunda istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Sonuç: Anterior maksiller bölgede optimal estetik ve fonksiyonel sonuçlar için gerekli olan minimum 2 mm kemik kalınlığı nadiren bulunur. Yaş ve cinsiyetin bukkal kemik genişliği, palatal kemik genişliği ve MSB-FKK mesafesi üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha fazla katılımcı üzerinde çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. Operasyon öncesi KIBT kullanılarak radyografik analizle riskli durumların belirlenmesi ve uygun bir tedavi yaklaşımının seçilmesi için tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Especially in the aesthetic region, the alveolar bone wall is generally thin and the facial and palatal bone wall thicknesses of the teeth in this region affect the long-term stability of the teeth. The maxillary anterior region is considered a difficult and risky area for implantation or aesthetic surgery operations. The aim of this study was to measure the alveolar facial and palatal bone wall thicknesses of healthy maxillary central incisors, lateral incisors and canine teeth and the distance between the enamel cement junction (CEJ) and the facial bone crest (FBC) with a CBCT device and to determine the relationship between male and female genders and age groups and evaluation of the relationship between the CEJ-FBC distance and the thickness of the facial bone and the anatomical structures before possible surgical interventions such as implantation, socket preservation, aesthetic crown lengthening. Materials and Methods: In this thesis study, 104 CBCT reports obtained randomly from patients aged 20-50 years who applied to our faculty and did not have loss of maxillary central incisor, lateral incisor and canine teeth and were taken for various indications were evaluated retrospectively. Dicom files in the tomography reports of the patients were transferred to the ICAT-vision imaging program, and measurements were made by the same person twice, with an interval of two weeks. Measurements; The distance between the cementoenamel junction (CEJ) and the facial bone crest (FBC) of six teeth in the anterior maxillary dentition, facial bone wall thickness, palatal bone wall thickness and included the relationship between facial bone thickness and the CEJ-FBC length. Measurements were made at a distance of 1 mm, 3 mm, and 5 mm from the alveolar bone crest in the facial and palatal regions, respectively. The relationship of the obtained measurements between genders and age groups was evaluated. Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H, Kolmogorov Smirnov Tests and Linear regression analysis were used to analyze the data. Results: It was reported that the length between CEJ and FBC was positively correlated with age, there was no correlation between facial bone thickness and gender, and there was a negative correlation between facial and palatal bone thicknesses and age. It was found that the length between the CEJ-FBC was significantly lower in females than in males, the palatal bone thickness was significantly lower in females only at 3 mm and 5 mm distances from the apex of crest and there was a negative correlation between facial alveolar bone thickness and CEJ-FBC distance in all teeth and only found to be statistically significant in the canine tooth group Conclusion: The minimum 2 mm bone thickness required for optimal aesthetic and functional results in the anterior maxillary region is rarely found in this region. More studies are needed to better understand the effects of age and gender on buccal bone width, palatal bone width, and CEJ-FBC distance. It is recommended to identify risky conditions by radiographic analysis using preoperative CBCT and to choose an appropriate treatment approach.