The use of virtual reality and artificial intelligence in cinema
Sinemada sanal gerçeklik ve yapay zeka kullanımı
- Tez No: 714055
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sanal gerçeklik (VR) ve yapay zeka (AI), 21. yüzyıldaki iki önemli teknolojik gelişmedir. Bu tezde, geçmişten geleceğe sinemada VR ve AI kullanımını üç kategori üzerinden inceleyeceğim; Film anlatıları, film gösterimi ve film prodüksiyonu. Sanal gerçekliğin sinemaya katkısı, bu medyanın ilkelerinde değişikliklere neden olabilir. Ancak konu film gösterimi VR bir sorun teşkil eder, VR solo izlemeyi teşvik ederken sinemanın özü grup izlemedir. Ayrıca, VR sinema, izleyicinin, film yönetmeninin zorunlu bakış açısıyla sınırlı kalmadan, izleyicinin aktif bir izleyici olmasını sağlayan perspektifi tanımlamasına izin vereceği için film üretimi için yeni bir boyut yaratabilir. Öte yandan, endüstride yapay zekanın katkıları, büyük film yapımlarının, gerçek zamanlı olarak oluşturulan dijital karakterlerin oluşturulmasında AI kullanarak 3D sanatçılar için zamandan ve emekten tasarruf sağlaması ile işliyor. Kullanıcılara öneri sistemini sunmak için AI'ya bel bağladıkalrından, streaming platformları için AI'nın faydalarını asla unutulamaz. Ancak bu teknolojinin film senaryosu analizi, oyuncu seçimi ve programlamasında kullanımı, insan kontrolü gerektirdiğinden hala test aşamasındadır. Sanal gerçeklik ve yapay zeka, tartışmalı konuları izleyicilere sunmak açısından film senaryoları ve özellikle bilim kurgu türü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Doksanlar boyunca, birçok film sanal dünyaların hikayelerini anlattı. Öte yandan, 21. yüzyıl filmleri AI sistemleri hakkında birçok hikaye anlatırken. A.I. Postmodern dünyanın bir sorunu olan İnsan/AI ilişkisini tartışıyorlar.
Özet (Çeviri)
Virtual reality (VR) and artificial intelligence (AI) are two major technological developments in the Twenty-first century. In this thesis, I will study the use of VR and AI in cinema from past to future based on three categories; film narratives, film screening, and film production, and examine the possibility of VR to achieve more in the representation of reality through the analysis of its use in film screening for being an end result of the expanded imagery which was used to create an immersive experience for the users and eventually would create a sense of a replication of nature. Virtual reality's contribution to cinema could cause changes in the principles of the medium. But it has an issue when it comes to film screening, VR promotes the solo watching, while the essence of cinema is group watching. On the other hand, artificial intelligence contributions are being processed in the industry, big film productions are using AI in creating digital characters being rendered in real time, saving time and effort for 3D artists. Virtual reality and artificial intelligence have a big influence on film scripts, and science fiction genre for presenting controversial issues to the viewers, and speculated science. During the Nineties, many films have narrated stories of virtual worlds. While on the other hand, the Twenty-first century films narrated many stories of AI systems discussing the Human/AI relationship, which is an issue of the postmodern world.