Neşru mefâhîmi'l-hadâse min hilâli'l-i'lâmi mer'î fi'l-âlemi'l-Arabî
Arap Dünyasında Görsel Basın Araçları Aracılığıyla Modernist Kavramların Yayılması
  1. Tez No: 714064
  2. Yazar: ALI M. F. AL-OMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİTİ RUGAYAH HJ. TİBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ürdün Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma Arap dünyasındaki güncel kitle iletişim sorunlarından biri olan“modernizm kavramlarının Arap kitle iletişim araçları üzerindeki etkisi”ni ve kitle iletişim araçlarının modernizm kavramlarının yayılmasındaki rolünü tartışmaktadır. Kitle iletişim araçları kavramı geniş bir alanı kapsadığından, bu çalışma modernizm kavramlarının Arap tv kanalları aracılığıyla yayılmasına odaklanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Arap okuyuculara“modernizm felsefesi”kavramını detaylandırmak ve Arap kitle iletişim araçlarının bu kavramların yayılmasında nasıl bir araç olarak hizmet ettiğini vurgulamaktır. Bu çalışma, olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla Arap dünyasındaki kitle iletişim araçlarının gerçekliğini tartışmaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma uydu kanallarında tasvir edilen modernizm olgusunu hem dini hem de dini olmayan programlar etrafında analiz etmektedir. Bu hedeflere ulaşmak için, bu çalışmada mümkün olduğunca tümevarımsal analiz metodolojisine ve elde edilen veriler üzerinde analiz yöntemine başvurulmaktadır. Bu çalışma, diğerlerinin yanı sıra, Arap modernizminin kavramlarının, tüm yönleriyle Batı modernizminin adeta bir kopyası olduğu sonucuna varmaktadır. Söz konusu modernist etki, Arap kitle iletişim araçlarındaki dini programlarda açık bir şekilde görülmektedir. İslami kitle iletişim araçlarında var olan modernizm fenomenleri arasında, finansal kaynakların bir kısmının şeriata aykırı yollarla elde edildiği sponsorlukla ilgili olanlar yer almaktadır. Bahsedilmeye değer bir diğer olgu da Kur'an ve Sünnet'in İslam'a aykırı yönlerini işleyen programlarda günlük konuşma dilinin kullanılmasıdır. Dini kanalların dışındaki kanallarda modernizm, çeşitli biçimlerde kendini gösterir; bunlar arasında Batı kültürel değerlerini, özellikle Amerika'dakileri yayan programlar, doğası gereği seküler programlar ve bu çalışmada uzun uzun tartışılan diğerleri sayılabilir. Son olarak, bu çalışma, kamuoyunu aldatılmaktan korumak için modernizm kavramları hakkında bilinçlendirmenin önemi ve İslami programları daha da geliştirmek ve ilerletmek için çeşitli sponsorların kaynakların oluşturmaya duyulan ciddi ihtiyaç gibi bazı önerilerde de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses one of the current mass media issues in the Arab world, namely the influence of modernism concepts on the Arabic mass media and the latter's role in spreading those concepts. Since the term mass media covers vast area, this study focuses on the spread of the modernism concepts through the Arabic satellite channels. The main objective of this study is to elaborate to the Arab readers the concept of modernism philosophy and to highlight how the Arabic mass media serves as a means in spreading these concepts. This study discusses the reality of the mass media in the Arab world with the aim to uncover its positive and negative effects. In addition to that, this study analyses the modernism phenomena portrayed in the satellite channels, both in its religious and non-religious programs. To achieve these objectives, this study employs inductive analysis methodology where possible, followed by analysis on the data obtained. Among others, this study concludes that the Arabic modernism concepts are only a replication of Western concept on modernism in all its aspects. The influence of this modernism is obvious in the Arabic mass media, to the extent that is covers religious programs. Among the modernism phenomena which exist in the Islamic mass media is what pertaining to sponsorship where some of the financial resources are obtained through means contrary to the sharia. Other phenomena worthy of mention is the usage of colloquial language in programs elaborating aspects of the al-Quran and as-Sunnah that is in contradiction to Islam. Modernism in channels other that the religious channels is manifested in various forms, among which are programs that propagate Western cultural values especially those of America, programs of secular in nature and others which are discussed lengthy in this study. Finally this study puts forward some recommendations, among which are the importance of making the public aware of the modernism concepts in order to safe guard them from being deceived and the dire need to establish various sponsors' resources to further develop and advance the Islamic programs through the satellite channels.