Covid-19 pandemi sürecinde tüketicilerin e-ticaret sitelerinden satın alma niyeti: E-ticaret kullanıcıları üzerine bir araştırma
The intension of consumers to purchase from e-commerce sites during the Covid-19 pandemic process: A research on e-commerce users
  1. Tez No: 714073
  2. Yazar: EZGİ ÖZDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKALİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlık, tarih boyunca birçok salgın hastalıkla karşılaşmıştır. Yirmi birinci yüzyılda ise sars, influenza (H1N1), Mers, Ebola, Zika ve son olarak da tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle karşılaşmış ve yine birçok insan bundan olumsuz etkilenmiştir. Gelişmekte olan yeni çağ, insan için alışveriş yaşamında önemli yer tutan olgulardan biridir. 1990'lı yılların başlarında yaşamımıza giren e-ticaret, küreselleşen ve gelişen dünyada pek çok ülkenin yanı sıra Türkiye'de de daha fazla önem ve ilgi kazanmaya başlamıştır. Klasik anlamda mağazaları gezerek alışveriş yapan tüketiciler internetin getirdiği faydalardan biri olan online alışverişi de tercih eder hale gelmişlerdir. Online alışverişi bireylerin internete bağlı cihaz yardımıyla başka bir aracıya ihtiyaç duymadan çeşitli ürünleri ve hizmetleri anlık olarak satın aldıkları bir sistem olarak belirtmek mümkündür. Doğal afet durumları veya Covid-19 salgını gibi tüm dünyayı oldukça fazla etkilemiş olan beklenmedik olaylar, ulusal ve uluslararası alanda etkinlikler gösteren büyük şirketleri negatif açıdan etkilemiştir. Bu doğrultu da yapılan çalışmanın amacı, 2019 sonu ve 2020 başından günümüze kadar bütün dünyada ortaya çıkan Covid-19 pandemisinin, kişilerin e-ticarete olan yaklaşımını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı Aralık ayında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve tüm dünyayı hızlı bir şekilde etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin oluşturduğu hastalık algısının, tüketicilerin online alışveriş durumuna ve satın alma davranışına yansımasını anlamaya yöneliktir. 20 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda Covid 19 pandemisi süresince katılımcıların e-ticaret siteleri arasında Getir ve Trendyol reklamlarından etkilendiği ve bu sitelerden alışverişe daha fazla yönlendikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity; It has faced many epidemics throughout history. In the twenty-first century, sars, influenza (H1N1), Mers, Ebola, Zika and finally the coronavirus (Covid-19) pandemic that affected the whole world, and many people were adversely affected by it. The developing new age is one of the phenomena that has an important place in the shopping life for people. E- commerce, which entered our lives in the early 1990s, has started to gain more importance and interest in Turkey as well as in many countries in the globalizing and developing world. In the classical sense, consumers who shop by visiting the stores have also preferred online shopping, which is one of the benefits of the internet. It is possible to specify online shopping as a system in which individuals instantly purchase various products and services with the help of an internet-connected device without the need for another intermediary. Unexpected events that have affected the whole world, such as natural disasters or the Covid-19 epidemic, have negatively affected large companies operating nationally and internationally. The aim of this study is to examine the approach of people to e-commerce of the Covid-19 pandemic, which has emerged all over the world since the end of 2019 and the beginning of 2020. The main purpose of the research is to measure the reflection of the perception of the disease caused by the coronavirus pandemic, which emerged in the city of Wuhan, People's Republic of China in December, and rapidly affected the whole world, on the online shopping situation and purchasing behavior of consumers.