قانون التنظيم القضائي العراقي رقم (160) لسنة 1979م (مقارنة بالفقه الإسلامي)
1979 yılında 160 sayılı olan Irak Adli Düzenleme İslam Hukukuyla karşılaştırması / Iraqi Judicial Organization Law no. (160) of 1979, a comparative jurisprudential study
- Tez No: 834286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yargının büyük ve tehlikeli bir konum olması, dinde yeri olması ve peygamberlerin, halifelerin ve alimlerin görevi olması nedeniyle İslam'da yargı, İslam hukukunun ilgilendiği en önemli konulardan biri olarak kabul edilir. Mezheplerin ve Resulullah'ın -sallallâhu aleyhi ve sellem- Medine Devleti'nde kendi eliyle yargıyı halk arasında, yani Müslümanlar arasında yaptığı anlaşmaya göre yeterlilik yükümlülüklerinin katı bir zorunluluktur. Ondan başka kadı yoktu, ondan kanunlar çıkardı, sonra uygulanmasını denetledi, bu yüzden kanun, uygulama ve yargıyı birleştirdi ve onun yargısı vahiy değil içtihattı ve Râşid Halifeler bu yaklaşımı izlediler, böylece Ömer yargıyı devraldı Ebu Bekir döneminde, iki yıl boyunca kendisine iki rakip gelmeden kaldı, çünkü o, sertliği ve yoğunluğuyla tanınıyor. Ömer döneminde onun emriyle yargı erki idari devletten ayrılmış ve İslam devletinin Medine, Mekke, Basra, Kûfe ve Mısır'daki bölgelerine kadı tayin edilmiştir. Bu nedenle bu tez, 1979 yılı için (160 Sayılı) Irak Adli Kanunu'ndan neyin çıkarıldığını İslami mevzuatla karşılaştırmalı olarak netleştirmeye geldi. İkinci bölüm, oturumların aleniliği, mahkeme dilinin seçimi, tercümanların kullanımı ve bir yargıç seçmenin koşulları ile ilgili olarak İslam'da davanın temel ilkelerini ele alıyor. Üçüncü bölüm, Irak Adli Teşkilat Yasası'ndaki çok katmanlı dava ve yargı organları meselesini tartışırken, dördüncü bölüm, 1979 tarihli 61 sayılı Adli Yasası'nda yapılan değişiklikleri ve bunun İslam Hukuku ile ne ölçüde uyumlu olduğunu tartışmaktadır. Kanun Araştırmacı bu çalışma boyunca aşağıdaki şekilde ilerlemek kaydıyla betimsel analitik ve karşılaştırmalı yaklaşımları kullanmıştır. 1- Çalışmaya İslam'da yargının kısa bir tanımı, tarihi ve önemi ile başlanması. 2- İncelenen maddede geçen kanunları, açıklığa kavuşturulması ve açıklığa kavuşturulması gereken hususlarda açıklamaya çalışın. 3- Hukuki materyalleri incelemek, tasnif etmek ve bölüm içinde uygun yerlerine koymak. 4- Her sûrenin, şeriat fakihleri ve hukukçularının tanımlarından hareketle başlığının kısa bir tanımını yaparak kurulması. 5- Onaylanmış hukuk ve hukuk kitaplarındaki bakış açılarıyla her bölümle ilgili içtihat ve hukuk materyallerini toplamak. 6- Çalışmada yer alan sözlerin, kitap adı, sayfa adı, bölüm numarası ve sayfa numarası verilerek, başlıklar ve bilimsel açıklamalarla birlikte kitap ve özel atıflarla belgelenmesi. 7- Hadis ve rivayetler üzerinde şu şekilde çalışın. Birincisi: Hadisleri veya rivayetleri tasdik edilmiş sünnet kitaplarından çıkarmak. İkincisi - Kenarlarda hadislerin transkriptleri, iki Sahih'ten veya varsa birinden transkripsiyonu yeterli. Üçüncüsü - Hadisler iki Sahih'te veya bunlardan birinde zikredilmemişse, hadislerden önce gelen imamlardan birinin hükmünü zikrederek onları Sünnet'in tasdik kitaplarından çıkarırız. Araştırmacı, bu çalışma vasıtasıyla 1979 Yılında Düzenlenen 160 Sayılı Irak Adli Düzenlemesi Kanunu'nu sunmuş ve birçok maddesini gözden geçirerek bunlar ile İslam hukuku hükümleri arasında gerekli dengeyi sağlamış ve ortaya koyduğu en önemli sonuçlardan biri olmuştur. Ulaşmış 1-İslam'ın başlangıcı, Arapların hukuk tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir ve Hz. ticarette bağımlılıkları çoğunlukla geleneklere ve gelenek ve göreneklerinin hakimiyetine bağlıydı. 2- Hakimin seçilmesi için fakihler şart koymuşlardır.Bu şartların bir kısmı fakihler arasında ittifak edilenlerdir,bazıları farklıdır.Buluğ,akıl,İslamiyet,erillik ve hürriyet üzerinde ittifak edilen şartlardır. İhtilafın olduğu haller arasında adalet, çalışkanlık ve duyuların bütünlüğü vardır. 3- Toplumdaki sosyal ve ekonomik gelişmelere uyum sağlamak için hukuku uygulama ve adaleti tesis etme sorumluluğunu üstlenebilecek bir yargı sistemi oluşturmak. 4- Irak'ta yargı teşkilatı hukukunun ilkelerinden biri, duruşmaların aleni olması ve Irak'taki mahkemelerin dilinin Arapça olması ve davacılardan birinin veya her ikisinin birden konuşamaması durumunda hakimin tercüman kullanmasıdır. Arapça iyi ve hakimin mahkeme önünde iki davacı arasında eşit olduğunu.. 5- Kanun, hakime, lisansüstü eğitimini tamamlamak veya ülkede yargı işlerinin hizmet ve gelişimine katkı sağlayacak hukuk araştırmaları yapmak üzere belirli bir süre kendini adama hakkı vermektedir. 6- İdari mahkemelerin kurulmasının önemi, yetkinin saptırılmasına, işçiye tanınan yetkinin kişisel istekleri doğrultusunda kullanılmasına veya devletin kendisine verdiği görevi ihmal etmesine karşı koymakta ve dolayısıyla devletin idari aygıtındaki işçiler üzerinde denetleyici bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
The judiciary in Islam It is one of the important issues in Islamic law takes care of, as the judiciary is a great and dangerous position, and it has a place in religion, and it is the function of the prophets, caliphs and scholars, and it is a strict obligation of the sufficiency obligations according to the agreement of the schools, and the Messenger, in the state of Medina took over By himself, the judiciary among the people, and the Muslims had no judge other than him, who issued the legislation, then supervised its implementation, so he combined legislation, implementation and judiciary, and his judiciary was a jurisprudence, not a revelation, and the Rightly Guided Caliphs followed this approach, so Umar took over the judiciary during the era of Abu Bakr, so he remained two years without He comes to him two opponents, because he is known for his firmness and intensity. In the era of Omar, by his order, the judiciary was separated from the administrative jurisdiction, and judges were appointed in the parts of the Islamic state in Medina, Mecca, Basra, Kufa, and Egypt. Therefore, this thesis came to clarify what was omitted from the Iraqi Judicial Organization Law No. (160) for the year 1979 AD, with a comparison with Islamic legislation. The second chapter deals with the basic principles of litigation in Islam, regarding the publicity of sessions, the choice of court language, the use of translators, as well as the conditions for selecting a judge. The third chapter discusses the issue of multiple levels of litigation and judicial bodies in the Iraqi Judicial Organization Law, while the fourth chapter discusses the amendments to the Judicial Organization Law No. 61 of 1979 AD, and the extent to which this is compatible with Islamic law. Through this study, the researcher used the descriptive analytical and comparative approaches, provided that he proceeds in the following manner. 1- The initiation of the study with a brief definition of the judiciary in Islam, its history, and its importance. 2- Work on explaining the laws mentioned in the article under study, in what needs clarification and clarification. 3- Analyzing legal materials, classifying them, and putting them in their proper place in the chapter. 4- Establishing each of the chapters by putting a brief definition of its title through the definitions of Sharia jurists and legal experts for it. 5- Collecting the jurisprudential and legal material related to each chapter, from its perspectives in the approved books of jurisprudence and law. 6- Documenting the sayings contained in the study through books and special references, by mentioning the name of the book, the name of the page, the part number, and the page number, with titles and scientific descriptions raised. 7- Work on hadiths and narrations as follows. First: Extracting hadiths or narrations from approved books of the Sunnah. Second - Transcripts of hadiths in the margins, with sufficiency in their transcription from the Two Sahihs, or one of them, if any. Third - If the hadiths are not mentioned in the two Sahihs, or in one of them, we extract them from the approved books of the Sunnah, mentioning the ruling of one of the imams who preceded the hadith. Through this study, the researcher presented the Iraqi Judicial Organization Law No. (160) for the year 1979 AD, and reviewed most of its articles and made the necessary balance between them and the provisions of Islamic law, and among the most important results he reached 1-The beginning of Islam is considered the beginning of the judicial history of the Arabs, and the Prophet, may God bless him and grant him peace, was the first of the Arab judges. Before Islam, the Arabs did not have a judiciary, nor laws to refer to, but rather their dependence in dealing was mostly on custom, and the prevailing of their customs and traditions. 2- The jurists set conditions for the selection of the judge. Some of these conditions are what is agreed upon among the jurists, and some of them are different. Among the conditions agreed upon are puberty, reason, Islam, masculinity, and freedom. Among the conditions in which there is disagreement are justice, diligence, and integrity of the senses. 3- Building a judicial system that is able to assume its responsibility for applying the law and establishing justice in order to accommodate the social and economic developments in society. 4- One of the principles of the law of judicial organization in Iraq is that the hearings be public, and that the Arabic language is the language of the courts in Iraq, with the judge using an interpreter if one or both of the litigants do not speak Arabic well, and that the judge is equal between the two litigants before the court.. 5- The law gives the judge the right to devote himself for a certain period in order to complete his postgraduate studies or do legal research that contributes to the service and development of judicial work in the country. 6- The importance of the formation of administrative courts lies in resisting the deviation of authority, or the use of the authority vested in an employee to achieve his personal desires, or his neglect of his job assigned to him by the state, so that it has a supervisory role over workers in the state's administrative apparatus.