Ege bölgesinde bulunan ticari kanatlı işletmelerinde mycoplasma synoviae varlığının araştırılması
Investigation of mycoplasma synoviae presence in commercial poultry flocks in the aegean region of turkey
  1. Tez No: 714158
  2. Yazar: HAMZA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT KAAN MÜŞTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mycoplasma synoviae (Ms) kanatlı endüstrisinde dünya çapında büyük ekonomik kayıplara neden olan önemli bir hastalıktır. Tavuk ve hindilerin eklemlerinde, solunum yollarında ve yumurta kanallarında hastalığa neden olur. OIE listesinde yer alan Ms'in ülkemizdeki prevalansı hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Ege bölgesinde faaliyet gösteren 375 ticari kanatlı işletmesinden örnekleme yapıldı. Örnekler Ms yönünden vlhA geni hedefli qPCR testi ve konvansiyonel kültürel yöntem ile değerlendirildi. qPCR sonucunda, analizi yapılan 211 broyler damızlık kümesinden 55 (%26,1)'i, 10 yumurtacı damızlık kümesinden 6 (%60)'sı, 15 kuluçkahane işletmesinden 1 (%6,7)'i, 62 broyler tavuk kümesinden 8 (%12,9)'i ve 70 yumurtacı tavuk kümesinden 52 (%74,2)'si Ms pozitif bulundu, 7 etlik hindi kümesinden ise Ms saptanmadı. Toplam 375 örneğin 122 (%32,5)'si qPCR ile pozitif bulunurken; 26 (%6,9)'sından Ms izole edildi. Çalışmanın sonucunda Ege bölgesindeki kanatlı işletmelerinde Ms'in yaygın olarak bulunduğu ve Ms'in teşhisinde qPCR'ın daha etkili bir yöntem olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Mycoplasma synoviae (Ms) is an important disease, causing enormous economic losses to the poultry industry worldwide. It causes disease in the joints, respiratory tract and oviduct of chickens and turkeys. There are not enough studies on the prevalence of Ms in Turkey, which is on the OIE list. In this study, sampling has been made from 375 commercial poultry flocks operating in the Aegean region. Samples were evaluated for Ms by vlhA gene-targeted qPCR test and conventional cultural method. As a result of qPCR, 55 (26.1%) of 211 broiler breeder flocks, 6 (60%) of 10 layer breeder flocks, 1 (6.7%) of 15 hatcheries, 8 (12.9%) of 62 broiler chicken flocks and 52 (%74.2%) of 70 commercial layer chicken floks analyzed were found to be Ms positivie and Ms was not been detected in 7 broiler turkey floks. Althoug 122 (32.5%) of 375 samples were found positive by qPCR, Ms was isolated from only 26 (%6.9) of all samples. As a result of the study, it was shown that Ms is common in poultry farms in the Aegean region and qPCR is a more effective method in the diagnosis of Ms.