Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsaları ile kıymetli metaller arasındaki volatilite yayılımı
Volatility spread between developed and developing countries exchanges and precious metals
  1. Tez No: 714180
  2. Yazar: HİLAL ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelişmiş ve gelişen ülke borsaları yatırımcılarına yüksek getiri sağlayabilecek borsalar olduğundan yüksek risk içerebilir. Bu durumdaki yatırımcılar için altın, gümüş, platin, paladyum gibi kıymetli metaller riskten korunmak için güvenli yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu çalışmada kıymetli metallerdeki volatilite değişimlerinin gelişmiş ve gelişen ülke borsaları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma analizi için TVP-VAR metodu ile gelişmiş ülkelerden ABD, İngiltere, Almanya, gelişen ülkelerden ise Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Afrika, Brezilya ve Rusya borsa endekslerinin 25.01.2010- 15.11.2021 tarihleri arasındaki verileri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kıymetli metaller arasında en fazla volatiliteyi yayan gümüş metalinin olduğu borsaların volatiliteyi alan taraf olduğu gözlemlenmiş olup borsaların kıymetli metal piyasalarındaki fiyat değişimlerinden etkilendiği görülürken WIZAFL ile FTSE100 endekslerinin yayılıma tepkisiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarında genel olarak borsa endeksleri ile kıymetli metallerin porföy çeşitlendirmesi açısından aynı portföy içerisinde yer alabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developed and emerging country stock markets may contain high risk because they are exchanges that can provide high returns to their investors. For investors in this situation, precious metals such as gold, silver, platinum, palladium are considered safe investment instruments for hedging. In this study, the effect of volatility changes in precious metals on developed and developing country stock markets is examined. The study for the analysis of the TVP-VAR with the method developed countries USA, UK, Germany, Turkey from developing countries, China, India, South Africa, Brazil and Russia in the stock market index of 25.01.2010-15.11.2021 data were used. As a result of the study, it was observed that the stock markets with silver metal that spread the most volatility among the precious metals were the party that received the volatility, and it was observed that the stock markets were affected by the price changes in the precious metal markets, while it was concluded that the WIZAFL and FTSE100 indices were unresponsive to the spread. It was concluded that it could be included in the portfolio.