Dünya borsaları ve İMKB'de oynaklık yapısının analizi ve oynaklık etkileşimi
The volatility structure of ISE?100, world stock markets and volatility spillover
- Tez No: 229233
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının bazı önemli ülke borsalarıyla nasıl bir oynaklık etkileşimi içinde bulunduğunun ortaya konmasıdır. Sonuçta, İMKB'nin, gelişmiş ve gelişmekte olan bazı önemli ülke borsalarının oynaklık yapıları modellenerek, İMKB?100'ün bazı önemli ülke borsalarına göre kabul edilebilir bir risk düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Oynaklık sıralaması, incelenen dönemde farklı modellerin kullanılmasına göre değişiklik göstermemiş ve gelişmekte olan ülkelerin oynaklıklarının, gelişmiş ülkelerin oynaklıklarından daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca mevcut risk yapıları ortaya konulan ülke borsaları için yüksek riskin beraberinde yüksek getiri getirebileceği konusunda yapılan incelemelerde bir borsa dışındaki hiçbir ülke için bu ilişki anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak kaldıraç etkisi açısından incelenen dönemde endekslerde azalan yönde meydana gelen dalgalanmaların, İMKB?100 dışındaki tüm ülkeler için artan yönde meydana gelen dalgalanmalardan daha yüksek bir oynaklığa neden olduğu da belirlenmiştir. İMKB?100 ile uluslar arası borsalar arasındaki oynaklık etkileşimi açısından, oynaklık yayılımıyla ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arasında bir ilişki kurulamamış, ancak oynaklık yayılımın daha çok bölgesel olduğunu destekleyen bulgulara ulaşılmıştır. Sonuçta İMBK?100 ile oynaklık etkileşimi olan borsalar arasında bir arbitraj fırsatı bulunduğu, etkileşimin olmadığı durumların hedging stratejisi olarak yatırımcıya yararlı olacağı düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate volatility spillovers between Istanbul Stock Exchange Market and some world?s stock markets using a misspecification robust causality-in-variance test. For this purpose, the volatility of ISE-100 and some developed and emerging countries stock markets are modeled. The risk structure of ISE-100 is found to be at an acceptable level, when it compares to the world stock markets. It is found that the volatility level of the stock markets do not differ depending on the different models employed. Additionally, the volatility levels of the emerging markets appear to be higher than the volatility levels of the developed markets. Moreover, this study examined the relationship between volatility and expected return for the markets the risk structures of which are modeled. The results indicate that there is no significant relationship between the volatility and expected return for this sample except for one stock market. However, the leverage effect, except for ISE-100, is found to be significant for all countries stock markets. Lastly, the volatility spillovers between Istanbul Stock Exchange Market and some world?s stock markets are investigated. There seems to be no significant relationship between volatility spillovers and development levels of countries, but there seems to be some evidence about the regional spillover effects. The finding about the existence of volatility spillover effect between ISE 100 and other stock markets might lead to arbitrage opportunities. The finding about the absence of volatility spillover effect between ISE 100 and other stock markets might be used by the investors in determining hedging strategies.