Analytical Laser Spectroscopy Using the Method of Laser-Induced Breakdown Spectroscopy
Lazer Etkili Parçalanma Yöntemi İle Analitik Lazer Spektroskopisi
  1. Tez No: 714185
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜKKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANS HELMUT TELLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wales
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma,“saf”katı numuneler kullanan Lazer Kaynaklı Arıza Spektroskopisinin (LIBS) analitik tekniği için bir spektrum kitaplığı oluşturmakla ilgilidir. Çalışma, katılarda eser elementlerin tespitine yönelik pratik uygulamalar için yapılmıştır. Ayrıca, kütüphanenin işlenebilirliği, bileşimi bilinmeyen çeşitli katı numuneler kullanılarak test edildi. LIBS tekniği için en önemli olan standart çevre koşulları altındaki pratik uygulamalar olduğundan, tüm spektroskopik ölçümler, normal atmosfer basıncında havada katı numunelerle yapılmıştır. Çalışmanın deneysel bölümünün ilk adımında, bir LIBS sistem kurulumu gerçekleştirilmiş ve sistemin optik kısmının hizalanması bir HeNe lazer kullanılarak sağlanmıştır. İkinci olarak, cıva çizgilerinin mümkün olduğunca referans değerlere en yakın dalga boyu dikkate alınarak standart bir cıva lambası yardımıyla spektrometre kalibrasyonu yapılmıştır. Sistemi pratik uygulamalar için optimize etmek için gecikme ve entegrasyon süresi, yarık genişliği vb. diğer deneysel parametreler ön deneylerde optimize edildi. Veri toplama aşamasında, yüksek güçlü darbeli Nd:YAG lazerinden gelen radyasyon, parlak bir plazma üretmek için“saf”numuneye odaklandı. Plazmadan yayılan floresan, spektroskopik ekipman kullanılarak analiz edildi ve bir bilgisayar veri tabanı olarak saklandı.“Saf”numuneler, demirli malzemelerde yaygın olarak bulunan 19 katı elementtir (B, C, Si, Cr, V, Ni, vb.). Bu“saf”unsurlara ait veriler, ticari bir elektronik tablo (EXCEL5) ve özel olarak yazılmış bilgisayar programları yardımıyla değerlendirildi. Bir test olarak, havada ortam koşulları altında bir dizi standart çelik numune kullanılarak krom için bir kalibrasyon eğrisi oluşturulmuştur. Bu çalışmada, LIBS tekniği ile hazırlanan spektrum kütüphanesinin, bileşimi bilinmeyen katı numunelerin kalitatif analizine uygulanabileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca, LIBS için bir konsantrasyon eğrisi kitaplığının oluşturulabileceği ve spektrum kitaplığı ile bağlantılı olarak nicel analiz için kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with generating a spectrum library for the analytical technique of Laser-Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) utilising“pure”solid samples. The study was carried out for practical applications in order to detect trace elements in solids. Moreover, the workability of the library was tested utilising various solid samples of unknown composition. Since practical applications under standard environmental conditions are the most important for the technique of LIBS, all spectroscopic measurements were made with solid samples in air at normal atmospheric pressure. In the first step of the experimental part of the study, a LIBS system set-up was implemented and the alignment of the optical part of the system was achieved utilising an HeNe laser. Secondly, the spectrometer calibration was carried out with the aid of a standard mercury lamp considering the nearest wavelength of the mercury lines to reference values as much as possible. Other experimental parameters such as delay and integration time, slit width, etc. were optimised in preliminary experiments in order to optimise the system for practical applications. In the data acquisition stage, the radiation from a high power pulsed Nd:YAG laser was focused onto the“pure”sample to produce a luminous plasma. The fluorescence emitted from the plasma was analysed using spectroscopic equipment, and stored as a computer data base. The“pure”samples were 19 solid elements (B, C, Si, Cr, V, Ni, etc.) commonly found in ferrous materials. The data belonging to those“pure”elements was evaluated with the aid of a commercial spread sheet (EXCEL5), and specially written computer programs. As a test, a calibration curve was constructed for chromium utilising a set of standard steel samples under ambient condition in air. In this study, it has been proven that the spectrum library prepared with the technique of LIBS can be applied to the qualitative analysis of solid samples with unknown composition. Also, it has been shown that a concentration curve library can be constructed for LIBS and used for quantitative analysis in conjunction with the spectrum library.