A case study on enhancing critical reading and creative writing skills of the gifted EFL learners through critical thinking practices
Eleştirel düşünme uygulamaları yoluyla özel yetenekli öğrencilerinin yabancı dilde eleştirel okuma ve yaratıcı yazma becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 714186
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKAN, DOÇ. DR. AHMET KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi, özel yetenekli çocukların eğitiminde en sık dile getirilen öğrenme hedeflerinden biridir. Kişinin düşünme becerilerinin geliştirilmesi, öğrenme sürecini kolaylaştırma ve düzenlemeye yardımcı olacak, bireyi bağımsız bir öğrenene dönüştürecektir. Öğrencilerin etkin düşünme becerileriyle donatılması, öğrencilerin düşüncelerini ifade etme, yazma eylemini planlama, okuduğunu anlama ve yorumlama süreçlerini kolaylaştıracağından yabancı dil öğrenme süreçlerini de destekleyecek, özellikle ikinci bir dilde yazma ve okuma becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, özel yetenekli öğrencilerin yabancı dil öğrenme süreçlerinin farklılaştırılması ve zenginleştirilmesi için eleştirel düşünme becerilerinin eğitim programlarına dâhil edilmesi gerektiğine inan araştırmacı, bir Bilim ve Sanat Merkezine (BILSEM) kayıtlı yedinci sınıf öğrencilerine, eleştirel düşünme, yazma ve okuma uygulamalarıyla zenginleştirdiği, 14 hafta süren bir öğretim programı uygulamıştır. Bu çalışmanın amacı, eleştirel düşünme uygulamaları ile zenginleştirilmiş yabancı dil öğretiminin, özel yetenekli öğrencilerin yaratıcı yazma, eleştirel okuma ve eleştirel düşünme becerilerine dair etkilerini incelemektir. Araştırmacı, söz konusu bu öğretim programını geliştirmek için eleştirel düşünme öğretiminde infüzyon yaklaşımından faydalanmış, yapılandırmacı öğrenme kuramı ilkelerini benimseyerek üst düzey düşünme becerileri, beyin fırtınası, kavram haritaları, grafik/öğrenme düzenleyicileri, öğrenme stratejileri, işbirliğine dayalı öğrenme, sorgulama ve problem çözme teknikleri gibi yapılandırmacı öğretim stratejilerini kullanmıştır. Bu vaka çalışmasında, karma yöntem araştırma modelinden faydalanılarak nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin araştırmanın başında ve sonunda tamamladıkları Cornell Eleştirel Düşünme (X Seviyesi) Testi, eleştirel okuma testi ve yaratıcı yazma örnekleriyle birlikte nicel veriler toplanmış, nitel veriler ise öğretmen görüşmeleri, katılımcı öğrencilerle yapılan odak grup görüşmeleri, araştırmacı gözlem ve saha notları ile elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, özel yetenekli öğrencilerin İngilizce derslerinde eleştirel düşünme öğretiminin uygulanabilirliğini, eleştirel düşünme, eleştirel okuma ve yaratıcı yazma becerileri üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Bulgular, eleştirel düşünme uygulamaları yoluyla zenginleştirilmiş yabancı dil öğretiminin, özel yetenekli öğrencilerin eleştirel düşünme potansiyelini güçlendirdiğini, ve yabancı dilde yaratıcı yazma ve eleştirel okuma becerilerini geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca öğrencilerle her ders sonrası yapılan görüşmeler, öğrencilerin eleştirel düşünme ve yabancı dil eğitiminin birleştirilmesi fikrine olumlu yaklaştıkları ve bu düşünceyle geliştirilmiş dersleri yenilikçi, eğlenceli, anlamlı ve motive edici bulduklarını ortaya çıkarmıştır. Kısacası çalışma sonuçları, eleştirel düşünmeyi öğretmeye yönelik infüzyon yaklaşımını benimseyen ve yapılandırmacı öğrenme teorisinin ilkeleri ve uygulamaları ile zenginleştirilmiş yabancı dil öğretiminin, özel yetenekli öğrencilerin düşünme ve dil öğrenimi üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The development of critical thinking skills is one of the most frequently stated learning outcomes in the education of gifted children. Developing one's thinking skills will help facilitate and regulate learning and thus make them become independent learners. Equipping learners with a set of thinking skills will also improve their language use skills- particularly their writing and reading skills since these skills help them organize their thoughts, do better planning and preparation for writing and facilitate the comprehension and interpretation of the reading material. Therefore, having the conviction that infusing critical thinking (CT) into teaching a foreign language to gifted students would boost their creative writing and critical reading skills, the researcher proposed an instructional intervention enriched through critical thinking practices to teach seventh-grade gifted students in a BILSEM setting. The purpose of this study was to examine the impacts of this 14-week intervention on the gifted students' critical thinking ability, creative writing, and critical reading skills in English as a foreign language. The instructional intervention employing an infusion approach to critical thinking was designed based on the constructivist learning theory. The principles drawn from this learning theory were considered in developing lesson plans. There was a focus on CT-oriented L2 reading and writing tasks that involved teaching CT and language use. Constructivist instructional techniques such as higher-order thinking skills, brainstorming, concept mapping, graphic organizers, questioning, learning strategy use, collaborative learning, inquiry, and problem-solving techniques were utilised in the 14-week intervention. The study integrated a mixed-methods research methodology and collected quantitative and qualitative data. Quantitative data were gathered from the Cornell Critical Thinking Test Level X, the critical reading test, and creative writing samples, which the participants completed as pre and post-tests. Qualitative data were obtained through teacher interviews, the researcher's observational field notes, and focus group interviews with the participant students. The study results revealed the applicability and favourable effects of teaching critical thinking to gifted learners on critical thinking, critical reading, and creative writing skills. The findings showed that the intervention helped gifted students improve their thinking. Moreover, the practices of critical thinking in the teaching of English to these students created a stimulating learning environment for them and, at the same time, allowed for opportunities for purposeful and meaningful language use. The students benefitted from the opportunities to practise critical thinking in their writing and readings, which in turn contributed to their creative writing and critical reading skills. Moreover, the students developed a positive attitude towards integrating critical thinking practices into their language learning experiences. The gifted students perceived the intervention to be fun, novel, and useful. The overall results demonstrated that the infusion approach to teaching critical thinking and a foreign language course enriched through critical thinking practices and based on the principles of the constructivist learning theory had favourable effects on students' thinking and language learning.