Çevre sağlığı ve hijyen, ısı korunumu, yatırım maliyeti ve işletme ekonomisi açılarından Alanya'daki eğlence ve amatör spor amaçlı kapalı yüzme havuzlarının analizi ile bu kriterlere uygun bir kapalı yüzme havuzu tasarımı
Analysis of environmental health and hygiene, heat protection, investment cost and operating economy, indoor swimming pools for entertainment and amateur sports in city of Alanya and an indoor swimming pool suitable for these criteria.
  1. Tez No: 714187
  2. Yazar: ABDÜLKADİR TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL RIFAT SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanoğlu su ile dinlenmeyi ve eğlenceyi keşfetmesinden sonra yaşam biçimi olarak yaşadığı mekânlarda veya tatil amaçlı olarak kaldığı turistik tesislerde yüzme havuzlarını tercih etmektedir. Bu tesislerde veya sitelerde genellikle kış mevsiminde veya spor amaçlı olarak kapalı yüzme havuzlarını seçmektedirler. Kapalı yüzme havuzlarını çocuklar ve yüzme eğitimi alan gençlerde çok fazla kullanmaktadır. Alanya ilçesi gibi yabancıların ikamet amaçlı konut satın aldığı Akdeniz ve Ege kıyılarında kapalı ve açık yüzme havuzlu konutların satış oranı diğer konutlara oranla daha yüksektir. Otellerde, sitelerde ve özel villarda hem açık yüzme havuzu hem de kapalı yüzme havuzları sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu araştırmada Alanya ilçesindeki kapalı yüzme havuzlarının çevre sağlığı ve hijyen kriteri, Isı korunumu, yalıtım, yatırım maliyeti ve işletme ekonomisi kriterlerine göre analizi ve bu kriterlere uygun bir kapalı yüzme havuzu tasarımı çalışması da eklenmiştir. Bu araştırma sonuçlarından özellikle turizm sektörü ve inşaat sektörü çalışanlarının, inşaat firmaları ve mimari tasarım firmalarının yararlanabileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
After discovering recreation and entertainment with water, human beings prefer swimming pools as a way of life in the places where they live or in touristic facilities where they stay for holiday purposes. In these facilities or sites, they usually choose indoor swimming pools in winter or for sports purposes. Children and young people who study swimming use the indoor swimming pools a lot. The sales rate of the houses with indoor and outdoor swimming pools on the Mediterranean and Aegean coasts, where foreigners buy housing for residence purposes such as Alanya district, is higher than other houses. The number of both outdoor and indoor swimming pools in hotels, estates and private villas is increasing day by day. In this research, the analysis of indoor swimming pools in Alanya district according to environmental health and hygiene criteria, heat protection, insulation, investment cost and business economy criteria and an indoor swimming pool design study in accordance with these criteria are also included. It is hoped that especially the tourism sector and construction sector employees, construction companies and architectural design companies will benefit from these research results.