Die Implementierung von Revenue Management Verfahren in Excel
Gelir Yönetimi Süreçlerinin Excel'de Uygulanması
  1. Tez No: 714194
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALFRED TAUDES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Wirtschaftsuniversität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda, çoğu şirketin çalışma ortamı temelden değişmiştir. Birçok şirket, tüketici ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için ürünleriyle mücadele etmekte ve sürekli artan bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Kısıtlı kaynaklarla, şirketler genellikle hangi kapasiteyi hangi fiyata sunacakları veya hangi siparişleri kabul edip hangilerini reddedecekleri sorusuyla karşı karşıya kalmaktadır. Gelir yönetimi araçlarıyla işletmeler bu sorunlara karşı çözüm aramaktadırlar. Ürün spesifikasyonu ve fiyatlandırma sorunu, bilimsel tartışmanın önemli bir parçasıdır. Yöneylem araştırmasının klasik çözüm modelleri, soyut modeller kullanır ve bunları matematiksel süreçlerin yardımıyla çözmektedir. Gelir yönetimi ayrıca tahmin ve istatistiksel faktörleri de uygulamaktadır. Gelir yönetiminin bağımsız bir konu olarak hızlı gelişimi, 1978'de Amerikan hava trafiğinin kuralsızlaştırılmasıyla başlamış ve bu da havayollarının sunulan rotalar ve bilet fiyatları üzerinde özgürce karar vermesine izin vermiştir. Bu çalışma üç ana bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm, gelir yönetiminin tanımı ve gelişimi ile ilgilidir. Gelir yönetimi kavramının teorik anlayışı ve araçları, okuyucuya gelir yönetimi hakkında bir fikir vermek için çalışmanın ikinci bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde iki gelir yönetimi Excel uygulaması yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, gelir yönetiminin hem teorisini hem de uygulamasını açık bir şekilde sunmak ve analiz etmektir. Bu çalışma, gelir yönetiminin rekabet ortamında girişimcilik başarısının temel faktörü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, the operating environment of most companies has changed fundamentally. Many companies are struggling with their products to better satisfy consumer needs and are offering an ever-increasing range of products. With limited resources, companies are often faced with the question of what capacity to offer at what price, or which orders to accept and which to reject. Revenue management should do justice to this task with its instruments. The problem of product specification and pricing is an important part of the scientific debate. The classic solution models of operations research use abstract models and solve them with the help of mathematical processes. Revenue management also implements forecasting and statistical factors. The rapid development of revenue management as an independent subject began with the deregulation of American air traffic in 1978, which allowed airlines to freely decide on the routes offered and on ticket prices This work is divided into three main parts: The first part deals with the definition and the development of revenue management. The theoretical understanding and the instruments of the revenue management concept are explained in detail in the second part of the work to give the reader an insight into revenue management. Two revenue management Excel applications are run in part three. The aim of this work is to present and analyze both the theory and the practice of revenue management in a clear way. The theoretical part represents the overall concept that is hidden behind the term“revenue management”in the English-language literature. The practical part deals with the description and analysis of revenue management techniques. This work shows how revenue management is the key factor of entrepreneurial success in its competitive environment.