Otellerin mimari tasarımlarının müşteri tercihindeki etkileri – Alanya da beş yıldızlı otellerde bir araştırma
This thesis titled 'the effects of the architectural design of hotels on customer preference - a research on five star hotels in Alanya
- Tez No: 714195
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL RIFAT SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Oteller, konaklama işletmeleri arasında geniş bir alanı işgal eden farklı turizm türleri açısından önemli yere sahip mekânlardır. Oteller temel olarak birer ticari işletme olduklarından dolayı müşterilerinin tercihleri doğrultusunda hareket ederek karlılıklarını ve bununla beraber sürdürülebilir bir ticari işletme olma özelliklerini korumaları gerek-mektedir. Özellikle son dönemlerde müşteri tercihlerinin çeşitlenmesi ve farklı taleplerin gündeme gelmesi geleneksel ile günceli buluşturabilen bunu müşteri tercihleri doğ-rultusunda harmanlayabilen işletmelerin avantajlı konuma geçmesine imkân verecektir. Müşterilerin beklentilerini tespit edebilmek açısından farklı yöntemler izlenebilir ancak her ne olursa olsun iç ve dış tasarım ögeleri planlanırken kullanım amacı, hitap edilen kitle, bulunulan yöre gibi etmenlerin yanında müşterilerin bugünkü ve ileriye dönük tercihlerinin ele alınması fayda sağlayacaktır. Özellikle müşterilerin konaklama süresince birebir temas ettikleri mekânlarda ihtiyaçlarının karşılanması önem arz eder. Bu ça-lışmada konuya dair alanyazın irdelendikten sonra Antalya ilinin çok önemli bir turizm ilçesi olan Alanya özelinde 5 yıldızlı otellerin müşteri tercihleri ile otel tasarımları bağ-lantısı irdelenmeye çalışılmıştır. Yörede seçilen 5 yıldızlı otellere hazırlanan soru formu üzerinden işletmelerinde müşterilerin tercihlerinin iç ve dış tasarım ögelerini nasıl etki-lediği konusunda mülakat ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler soru grupları üzerin-den değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmada konunun çözümlenmesi amacıyla, araştırmaya dâhil olan otellerin yöneticilerinden soru grupları vasıtasıyla alınan verilerin analizi sonucunda tespit edilen neticeler yer almaktadır. Tespit edilen çıktılara bağlı şekilde açıklayıcı tanım ve yorumlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hotels are important place or various Tourism types which occupies a vast field among accommodation. Hotels should keep their profitability and besides this of being sustain-able trade company qualifications by acting accordingly on their customer preferences. Especially recently customer preferences diversified and different customer demands are in place therefore this gives the possibility to the hotels which can integrate otantic and modern accordingly with customer choices gets and advantageous location in the competition. To grasp the customer demands there can be various methods to be fol-lowed up but in any case when planning interior and exterior design elements taking into account customer demands of future and today would help besides purpose of use, targeted society, and location of building. In this study after exploring relevant literature impact of customer preferences relation with design of 5 star hotels in Alanya which is an important touristic district of Antalya has been accomplished. Data were collected through interviews on how the preferences of customers in their businesses affect inte-rior and exterior design elements through a questionnaire prepared for 5-star hotels se-lected in the region. The data obtained were evaluated and interpreted through question groups. In order to analyse the subject in the research, there are the results determined as a result of the analysis of the data obtained through the question groups from the managers of the hotels included in the research. Explanatory definitions and comments have been put forward depending on the determined outputs.