Normal ve ikili eğitimde ortaöğretim öğrencilerinin uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sleep quality and physical activity levels of secondary school students in normal and DUAL education
  1. Tez No: 714219
  2. Yazar: RABİA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Normal ve ikili eğitimde ortaöğretim öğrencilerinin uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi ve bazı demografik değişkenlerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 8. Sınıf olmak üzere ikili eğitim veren okullardan 197, normal eğitim veren okullardan 149 olmak üzere toplam 346 katılımcıdan oluşturuldu. Katılımcıların demografik özelliklerini değerlendirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ,“Uyku Kalitesi Ölçeği ve Uyku Değişkenleri Anketi”ile "Türkiye Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi (ÇFAA)'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle betimsel istatistikler yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermemesi sonucuna ulaşılınca ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U, normal dağılım gösteren verilerde Bağımsız Gruplar T Testi ve ilişki düzeyini belirlemek için Spearman Korelasyon analizleri kullanılmış ve hata payı 0.05 olarak alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda; normal eğitim veren okullarda cinsiyet ve uyku kalitesi açısından anlamlı bir farklılık olmadığı (p> 0,05), ancak ikili eğitim veren okullarda okuyan öğrenciler arasında cinsiyet ve uyku kalitesi açısından anlamlı bir farklılık (p0,05). Normal ve ikili eğitim veren okullarda okuyan öğrenciler arasında uyku kalitesi ve beden kütle indeksi arasında (r= 0,018; p>0,05) pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu saptanmıştır. Normal (r= -0,074 ; p>0,05) ve ikili (r= -0,049 ; p>0,05) eğitim veren okullarda okuyan öğrenciler arasında fiziksel aktivite düzeyi ve toplam uyku kalitesi arasında negatif yönlü düşük bir ilişki olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the sleep quality and physical activity levels of secondary school students in normal and binary education and to compare them with some demographic variables. Research 8. It consisted of a total of 346 participants, including 197 from dual education schools and 149 from schools providing normal education. In order to evaluate the demographic characteristics of the participants, the personal information form developed by the researcher,“Sleep Quality Scale and Sleep Variables Questionnaire”and“Turkish Child Physical Activity Questionnaire (CFAA)”were used. In the analysis of the data, descriptive statistics were made first. When it was concluded that the data did not show normal distribution, Mann Whitney U in bilateral comparisons, Independent Groups T Test in normal distribution data and Spearman Correlation analyses were used to determine the relationship level and the margin of error was 0.05. As a result of the analysis; there was no significant difference in gender and sleep quality in normal education schools (p> 0.05), but there was a significant difference in gender and sleep quality (p0.05). There was a low positive relationship between sleep quality and body mass index (r= 0.018; p>0.05) among students in normal and dual education schools. A negatively low corral was found between physical activity level and total sleep quality among students in schools that taught normally (r= -0.074 ; p>0.05) and binary (r= -0.049 ; p>0.05).