Klasik dönem İslam literatüründe itaat ve direniş
Deconstructing obedience in the umayyad empire
  1. Tez No: 714228
  2. Yazar: HULUSİ ERTUĞRUL UMUDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma miladi 661-750 yılları arasında hüküm süren Emevilerde itaat meselesini yapıbozumcu yaklaşımla ele almaktadır. Emeviler, meşruiyetlerini kabul ettirmek için insanların rızasını kazanmayı düşünmüşler ve rızalarının göstergesi olarak onlardan biat almışlardır. Halkın biatini de onların itaatine ve itaati halkın bunu sözlü olarak ifade etmelerine dayandırmışlardır. Emevilerin itaati sözle bağdaştıran anlayışı yapıbozumcu yaklaşımla geliştirilen okuma stratejisi ile ele alınmakta, itaatin içinden konuştuğu geleneğin bozunumu takip edilerek birtakım sonuçlara ulaşılmaktadır. Bu sonuçlardan biri Emevi devletinin bir“yazı devleti”olduğudur. Sözün temel alındığı bir gelenek olmasına rağmen Emeviler yazıyı kurumsal olarak ihdas ederek yazıya önem vermişler ve sözlü gelenekte tali konumda olan yazıya önem atfetmişlerdir. Sadece kurumsal olarak değil, İslam tarihinde dönüm noktası olan olaylarda da Emeviler yazıyı metafizik olarak önplana çıkararak yazının gelenekte ikircikli değer kazanmasında rol oynamışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at approaching the obedience in the Umayyad Empire that ruled 661-750 CE through deconstruction. Th Umayyads considered to gain the consent of the ruled to be recognised by the rulers and to do so, they took the oath of allegience of the ruled as a sign of their consent. They based their oath of allegience upon their obedience and they based the obedience upon the oral declaration of the ruled. The understanding of the Umayyads that link the obedience to the speech will be taken by the deconstruction, by ensuing the deconstruction the tradition some conclusions will be reached. One of the conclusions is that the Umayyad Empire is a“calligraphic state”: Though the speech is taken as a ground the Umayyads gave importance to the writing by assigning to it institutionally and made it important as the subsequent of the speech. Not only instituional but also in the moumental events of the Islamic history, the Umayyads brought the writing into the forefront metaphysically, they played the fundamental role in the ambivalent value of the writing.