Ceylanpınar Tarım İşletmesi koşullarında yetiştirilen bazı badem çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 93684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi Ceyianpınar Tarım İşletmesi Koşullarında Yetiştirilen Bazı Badem Çeşitlerinin Fenolojik ve Pomolojik Özellikleri Üzerinde Bir Araştırma Hamza KUZDERE Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı 1999, Sayfa: 51 Bu çalışma, Ceylanpmar Tarım İşletmesi Müdürlüğü'ne bağlı Beyazkule işletmesinde 1997-1998 yılları arasında yürütülmüştür. Beyazkule işletmesi arazisi içinde bulunan CEYTAM Araştırma İstasyonunda 1993 yılında tesis edilen 21 badem çeşidinin (17-4, 48-1, 48-2, 48-5, 101-9, 101-13, 101-23, 300-1, Crıstomorto, D. Larguetta, Drake, Ferraduel, Garrigues, Nonpareil, Primorski, Picantili, Teksas, Tuono, Yaltinskı, Nikitski, Ferragnes) 1997-1998 yıllarındaki fenolojik ve pomolojik özellikleri saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, genel olarak badem çeşitlerinde meyvelerin küçük kaldığı, bazı çeşitlerden yeterli meyve elde edilirken diğer bazı çeşitlerden meyve elde edilemediği saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçlara göre bazı badem çeşitleri (Garrigues, Cristomorto, Ferraduel vb.) Ceyianpınar Tarım işletmesi koşullarında uygun olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Prunus dulcis, Badem, Fenoloji, Pomoîoji IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis An Investigation On Phenological and Pomological Traits of Some Almond Cultivars Grown at Ceyianpmar State Farm Hamza KUZDERE Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticulture 1999, Page: 51 This experiment was carried out at Beyazkule in Ceyianpmar State Farm during 1997-1998. The phenological and pomological characters of 21 almond (17-4, 48-1, 48- 2, 48-5, 101-9, 101-13, 101-23, 300-1, Cnstomorto, D. Larguetta, Drake, Ferraduel, Garrigues, Nonpareil, Primorski, Picantili, Teksas, Tuono, Yaltinski, Nikitski, Ferragnes) cultivars planted in CE YTAM in 1 993 were determined. According to obtained data, the fruits size were small in almond varieties. Obtained yields were satisfactory at some varieties while unsatisfactory at the others. According to these results, some almond varieties (Garrigues, Cristomorto, Ferraduel etc.) have been determined suitable for both Ceyianpmar State Farm conditions. KEYWORDS: Prunus dalcis, Almond, Phenology, Pomology.