Hepatosellüler kanser hastalarında C-Jun düzeyinin sorafenib tedavi yanıtı ve prognozu ile ilişkisi
  1. Tez No: 714260
  2. Yazar: ERGİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Uzmanlık tezi olarak seçilen bu çalışmada sorafenib tedavisi verilen Hepatosellüler Karsinom hastalarında c-jun düzeyinin sağkalım sürelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma tek merkezli retrospektif bir çalışmadır. G.Ü.T.F. Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında 2010 - 2020 tarihleri arasında sorafenib tedavisi almış hepatosellüler karsinom tanılı 32 hasta dahil edildi. Hastaların tanı patolojik preparatlarında phospho c-jun boyanarak, ekspresyon şiddetleri ve skorlarının genel sağkalım sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Boyanma durumuna göre sağkalım süreleri karşılaştırıldığında c-jun düzeyi düşük boyananlarda medyan sağkalım süresi 18 ay, c-jun düzeyi yüksek boyananlarda ise bu süre 5 ay olarak hesaplandı. Boyanma skorunun genel sağkalım üzerine anlamlı etkisi olduğu tespit edildi(p=0,013). Boya skorunun düşük olan hastalarda yüksek olanlara kıyasla genel sağkalımın anlamlı olarak 2.6 kat uzadığı tespit edildi(p=0,02). Boyanma şiddetine göre genel sağkalım süresi incelendiğinde +3 şiddetinde boyananların medyan genel sağkalım süresi 3,25 ay iken
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, which was chosen as a specialty thesis, it was aimed to determine the effects of c-jun level on survival times in patients with hepatocellular carcinoma treated with sorafenib. Material and Method : This study is a single-center retrospective study. 32 patients diagnosed with hepatocellular carcinoma who received sorafenib treatment in Gazi University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology between 2010 and 2020 were included. The overall survival results of expression intensities and scores were evaluated by phospho c-jun staining in the diagnostic pathological preparations of the patients. Results: When the survival times were compared according to the staining status, the median survival time was calculated as 18 months in those with low c-jun staining and 5 months in those with high c-jun staining. Staining score was found to have a significant effect on overall survival (p=0.013). It was determined that overall survival was significantly longer 2.6 times in patients with low stain scores compared to those with high stain scores (p=0.02). When the overall survival time was examined according to the staining intensity, the median overall survival time of those with +3 staining was 3.25 months, while it was 17.6 months in those with