Yüksek plastisiteli kil zemin stabilizasyonunda uçucu kül dane boyutunun CBR ve dayanıma etkisi
The effect of fly ash grain size on CBR and strength in high plasticity clayey soil stabilization
  1. Tez No: 714259
  2. Yazar: EMRE GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Zemin stabilizasyonunu genel olarak derin ve yüzeysel stabilizasyon olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Yüzeysel stabilizasyon uygulamalarından biri kimyasal stabilizasyondur. Kimyasal zemin stabilizasyonunda inceliğin etkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışma kapsamında, yüksek plastisiteli kil bir zeminin mühendislik özellikleri uçucu kül kullanılarak iyileştirilmiştir. Uçucu kül termik santralden alındığı haliyle ve inceltilmiş (öğütülmüş) olarak zemine ayrı ayrı ilave edilmiştir. Uçucu kül zemine %5, %10, %15, %20, %25, %30 oranlarında hem ham hem de öğütülmüş olmak üzere ilave edilerek CBR ve dayanım verileri incelenmiştir. Çalışma sürecinde serbest basınç deneyleri için kür süreleri 7 ve 28 gün olarak belirlenmiştir. Kıvam limitleri, kompaksiyon, CBR ve serbest basınç dayanımı deneylerinin gerçekleştirildiği bu çalışma sonucunda uçucu külün inceltilerek zemin stabilizasyonunda kullanılmasının kompaksiyon parametrelerindeki etkisinin sınırlı olduğu, kıvam limitleri üzerinde nispeten etkin olduğu, CBR ve dayanım değerlerinde ise çok yüksek artışlar meydana getirdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında yüksek plastisiteli kil bir zeminde daha ince uçucu kül katkısıyla daha yüksek CBR ve dayanım verilerine ulaşılabilecek stabilizasyon çalışmalarının yapılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil stabilization can be divided into two as deep and surface stabilization. One of the surface stabilization application is chemical stabilization. In this study, which aims to examine the effect of fineness on chemical soil stabilization, the engineering properties of a high plasticity clayey soil were improved by using fly ash. Fly ash was added to the soil separately as it was taken from the thermal power plant and in a fine (grinded) form. CBR and strength data were investigated by adding fly ash to the soil at the rates of 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30%, both raw and grinded. Curing times were determined as 7 and 28 days for the unconfined compressive strength tests during the study period. As a result of this study, in which consistency limits, compaction, CBR and unconfined compressive strength tests were carried out, it was determined that the use of fly ash by thinning in soil stabilization had a limited effect on compaction parameters, was relatively effective on consistency limits, and resulted in very high increases in CBR and strength values. In the light of these results, it was concluded that stabilization studies can be carried out on a high plasticity clayey soil with the addition of finer fly ash, which can reach higher CBR and strength data.