Cam elyaf profil kompozitlerde kesit geometrisinin eğilme davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of cross-section geometry on bending behaviors in glass fiber profile composites
- Tez No: 714267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cam elyaf profil kompozitlerde kesit geometrisinin eğilme davranışlarına etkisinin incelenmesi adlı bu yüksek lisans tezi; pultrüzyon yöntemiyle üretilmiş cam elyaf takviyeli ve eşit kesit alanına sahip farklı geometrilerdeki profillerin eğilme ve basmaya karşı dayanımları incelemektedir. Bu çalışmanın konusu çeşitli amaçlarla kullanılan cam elyaf takviyeli kompozit profillerin eğilmeye ve basmaya karşı dayanımlarına kesit geometrisinin etkisinin araştırılmasıdır. Bu kıyaslamanın doğru sonuç vermesi için kesit alanı eşit olan profiller iki gruba ayrılarak eğilme ve basma deneyleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin Kuvvet-Deplasman grafikleri hazırlanarak değerlendirmeler yapılmıştır. 330 mm2 kesit alanına sahip birinci grup kesitlerde eğilme kuvveti/deplasman oranı açısından en uygun profilin dairesel kesitli profil olduğu, 700 mm2'lik kesitte ise eğilme kuvveti/deplasman oranı açısından en uygun kesitin köşebent profil olduğu görülmüştür. 300 mm2 kesit alanına sahip birinci grup kesitlerde Basma kuvveti/deplasman açısından en uygun profilin tırtıklı dairesel kesitli profil olduğu, 700 mm2 kesitte ise basma kuvveti/deplasman oranı açısından en uygun profilin U profil olduğu görülmüştür. Bu çalışmada CTP profiller maliyet ve hafiflik açısından değerlendirildiğinde; metal muadillerine göre %30 kadar fiyat avantajına sahiptir ve 5 kat daha hafif olması CTP profillerin en güçlü yönleridir.
Özet (Çeviri)
In her master thesis, Investigating the Effect of Cross-Section Geometry on Bending Behaviors in Glass Fiber Profile Composites: It examines the bending and compression strengths of different geometries with glass fiber reinforced and equal cross-sectional area produced by pultrusion method. The subject of this study is to investigate the effect of section geometry on the bending and compression strengths of glass fiber reinforced composite profiles used for various purposes. In order for this comparison to give accurate results, profiles with equal cross-sectional area were divided into two groups and bending and compression tests were carried out. The force-displacement graphs of the obtained data were prepared and evaluations were made. It was seen that the most suitable profile in terms of bending force/displacement ratio in the first group sections with a cross-sectional area of 330 mm2 was the circular section profile, while the most suitable section in terms of bending force/displacement ratio in the 700 mm2 section was the angle profile. It has been seen that the most suitable profile in terms of compression force/displacement in the first group of sections with a cross-sectional area of 300 mm2 is the serrated circular section profile, while the most suitable profile in terms of compression force/displacement ratio in the 700 mm2 section is the U profile. When evaluated in terms of cost and lightness in this study, the price advantage of up to 30% compared to metal equivalents and being 5 times lighter are the strongest aspects of GRP profiles.