Bitki atıklarından el yatırma yöntemiyle cam elyaf takviyeli biyokompozit üretimi ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Biocomposite reinforced glass fiber production of waste plant with hand lay-up method and investigation mechanical properties
  1. Tez No: 284279
  2. Yazar: SEVGİ HOYUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Teknik Eğitim, Biotechnology, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda cam elyaf takviyeli kompozitler hemen hemen tüm sektörlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cam elyaf takviyeli kompozitlerin en büyük avantajı çeliklere göre dört kat daha hafif olmasına rağmen mekanik özellikler açısından çeliklerle boy ölçüşebilecek düzeyde olmalarıdır. CTP kompozitlerin bir çok avantajına karşılık petrol bazlı olmaları günümüzde önem kazanan çevre bilincine ters düşmektedir ve geri dönüşebilirlik fikri ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada maliyeti azaltmak, atık ürünleri değerlendirmek ve geri dönüşümü yüksek kompozitler üretmek hedeflenmiştir. Muz lifleri, palmiye yaprakları lifleri ve mısır sapı lifleri kalıplama metodu kullanılarak 40x40x1000mm boyutlarındaki kare kesit profiller üretilmiştir. Kalıplama işlemi sonrasında profil yüzeylerine cam elyaf takviyeli polyester el yatırması metodu ile uygulanmıştır.Muz,mısır,palmiye biyokompozitlerinden tek kat elyaf uygulamalı ve iki kat elyaf uygulamalı olarak her deney için üçer adet deney numunesi hazırlanmıştır. Numunelere eğilme dayanımı, basınç dayanımı, dinamik eğilme dayanımı, su tutma testleri yapılmıştır. Ayrıca numunelerin kesitleri mikroskop altında incelenerek resimleri çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, glass fiber-reinforced composites have been used widely in almost all sectors. Glass fiber reinforced composites are four times lighter than steels and they show good mechanical properties like steels, which is the most great advantage of composites. Glass Fiber Reinforced Plastic (GFRP) composites have a lot of advantage in response to they are petroleum-based. In contrast, the importance of environmentally conscious and recycable idea come to the fore.In this study, reduce costs, waste product usability and high-recycling composites are aimed. 40x40x1000mm sized square cross-section profiles produced from, banana fibers, palm leaves fibers and corn stalk fibers were used. The specimens are produced by molding. After the molding process, glass fiber reinforced polyester were applied to the surfaces of the specimens.Three pieces of test samples were prepared for each experiment from bananas, corn, palm biocomposites which one layer and two layers of fiber. The samples were tested for their bending strength, compressive strength and dynamic bending strength. In addition, section of the samples were examined and pictures were taken under a microscope.