Halk sağlığına yönelik öğrenci tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Developing A scale for student's attitudes to public HEALTH
- Tez No: 714276
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş: Tarih boyunca halk sağlığı alanında yaşanan gelişmeler sayesinde toplumlar önemli sağlık sorunlarının üstesinden gelmiştir. Bu nedenle toplumların halk sağlığı kapasitesinin en iyi seviyede olması önem taşımaktadır. Kapasiteyi oluşturan en önemli etmenlerden birisi de insan gücüdür. Hekimler halk sağlığı alanında uzmanlık veya yüksek lisans/doktora yaparak profesyonel anlamda halk sağlığı insan gücü içerisinde yer alırlar. Kariyer planlamasını birçok faktör etkilemektedir. Kişisel tutumlar da mesleki kariyer tercihlerinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada son sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin halk sağlığına yönelik tutumlarını belirleyecek bir ölçek geliştirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma metodolojik tipte olup araştırma örneklemini İstanbul'da eğitim gören son sınıf tıp fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Literatür taraması ve uzmanlardan bilgi alınarak üç boyutlu bir taslak ölçek hazırlanmıştır. Kapsam geçerliliği için uzman görüşleri alınmıştır. Kapsam geçerlik oran ve indeksi hesaplanmıştır. Yapı geçerliliği ve faktör belirleme kapsamında açıklayıcı faktör analizi ve temel bileşenler analizi yapılmıştır. Güvenirlik analizleri Cronbach alpha ile gösterilmiştir. Bulgular: 97 soruluk taslak ölçeğe 24 uzmandan görüş alınmıştır. Kapsam geçerlik analizleri ve uzman görüşleri sonrası 20 madde ölçekten çıkarılmıştır. Faktör analizine madde-toplam korelasyonları 0,20 ve ortak varyans değeri 0,50 altında olan maddeler uygun bulunmamıştır. Bu nedenle de 23 madde ölçekten atılmıştır. Son olarak binişik madde kabul edilen 5 madde de ölçeğe dahil edilmemiştir. Geçerlilik analizleri sonrası mesleki kariyer ve ilgi boyutunda 29 madde, halk sağlığının önemi boyutunda 15 madde ve halk sağlığı ders ve stajı boyutunda 5 madde kalmıştır. Hesaplanan cronbach alpha değerleri yüksek ve çok yüksek güvenilir bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak son sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin halk sağlığına yönelik tutumlarını ölçmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thanks to the developments in public health throughout history, societies have overcome important health problems. Therefore, it is important that the public health capacity of societies is at the best level. One of the most important factors forming capacity is manpower. Physicians become professionals in the public health workforce by completing residency training in public health or earning a master's/doctorate degree. There are many factors that affect career planning. Personal attitudes are amnog the factors that plkay a role in professional career choices. In this study, it was aimed to develop a scale to determine the attitudes of senior medical faculty students towards public health. Method: The sample of this methodological study consists of senior medical faculty students studying in Istanbul. A three-dimensional draft scale was prepared by reviewing the literature and taking information from the experts. Expert opinions were taken for content validity. The content validity rate and index were calculated. Explanatory factor analysis and principal component analysis were performed within the scope of construct validity and factor identification. Reliability analyzes are shown with Cronbach's alpha. Results: Opinions of 24 experts were received on the 97-question draft scale. After content validity analyzes and expert opinions, 20 items were removed from the scale. Items with item-total correlations below 0.20 and common variance values below 0.50 were not found suitable for factor analysis. Therefore, 23 items were removed from the scale. Lastly, 5 items that were considered to be overlapping items were not included in the scale. After the validity analysis, 29 items remained in the professional career and interest dimension, 15 items in the importance of public health dimension, and 5 items in the public health lectures and internship dimension. Calculated Cronbach alpha values were found to be high and very reliable. Conclusion: As a result, a valid and reliable tool has been developed that can be used to measure the attitudes of senior medical faculty students towards public health.