Tuğla atıklarının düşük plastisiteli kil zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliği
Usage of brick dust waste in low plasticity clayey soil stabilization
  1. Tez No: 714275
  2. Yazar: HARUN TUĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, tuğla tozu atıklarının zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliği irdelenmiştir. Çalışma kapsamında, düşük plastisiteli kil bir zemine tuğla tozu atığı %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında kireçsiz ve %6 kireçli olarak karıştırılmıştır. Optimum su içeriklerinde hazırlanan numunelere serbest basınç dayanımı, donma çözülme ve ıslanma kuruma deneyleri yapılmıştır. 28 günlük kür sonunda maksimum dayanım doğal zemin, %6 kireç ve %10 tuğla tozu atığı içeren SLB/10 numunesinden elde edilmiştir. Bu numunenin doğal zemine göre 12 kat, doğal zemin ve %6 kireç içeren SL numunesine göre 2 kat fazla dayanıma sahip olduğu tespit edilmiştir. Donma-çözülme ve ıslanma-kuruma çevrimi sonuçlarına göre tuğla tozu atığı ve kireç katkısı ile hazırlanan SLB numuneleri, sadece tuğla tozu atığı ile hazırlanan SB numunelerine oranla daha durabil bir davranış göstermiştir. Deneylerden çıkan sonuçlara göre, tuğla tozu atığının kireçle birlikte düşük plastisiteli kil zeminde kullanımının dayanım ve durabiliteyi iyileştirdiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of brick dust waste in soil stabilization was examined. Within the scope of the study, a low plasticity clayey soil and brick dust waste were mixed at 0%, 5%, 10%, 15% and 20% without lime and 6% with lime. Unconfined compressive strength, freezing-thawing and wetting-drying tests were performed on the samples prepared at optimum water contents. At the end of 28 days of curing, the maximum strength was obtained from the SLB/10 sample containing natural soil, 6% lime and 10% brick dust waste. It was determined that this sample has 12 times more strength than natural soil and 2 times more strength than SL sample, which contains natural soil and 6% lime. According to the freezing-thawing and wetting-drying cycle results, SLB samples prepared with brick dust waste and lime additives showed a more stable behavior compared to SB samples prepared with only brick dust waste. According to the results of the experiments, it is possible to say that usage of brick dust waste with lime in low plasticity clayey soil improves strength and durability.