Düşünme becerileri ve Çocuklarla Felsefe (P4C) temelli öğretmen eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inanç ve öğretim pedagojileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of teacher training program based on thinking skills and Philosophy for Children (P4C) on preschool teachers' epistemological belief and teaching pedagogies
- Tez No: 714280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, düşünme becerileri ve çocuklarla felsefe (P4C) temelli öğretmen eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inanç ve öğretim pedagojilerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Araştırmada bir durumu tüm yönleriyle keşfetmeyi sağlayan durum çalışması uygulanmıştır. Araştırma kapsamında okul öncesi öğretmenlerine yönelik yedi oturumdan oluşan düşünce becerileri ve çocuklarla felsefe (P4C) temelli öğretmen eğitimi düzenlenmiştir. Bu yolla öğretmenlerin epistemolojik inançları ve pedagojik öğretim yöntemlerinin düşünce becerileri ve çocuklarla felsefe (P4C) temelli öğretmen eğitiminden hangi düzeyde etkilendiğinin tespit edilmesi hedeflemiştir. Araştırma, İstanbul ilinde MEB'e bağlı kurumlarda görev yapan toplamda 140 okul öncesi öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrenmeye Yönelik Epistemolojik İnanç Ölçeği (ÖYEİÖ) ve Ders Yapılandırma ve Planlama Formu (DYPF) aracılığıyla nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Bağımsız örneklem t-testi ve sürekli karşılaştırma yöntemi aracılığıyla tümevarımsal içerik analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, düşünme becerileri ve çocuklarla felsefe (P4C) temelli öğretmen eğitiminden sonra okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inanç düzeyleri anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca eğitimlerden sonra öğretmenlerin bilim okuryazarlığına temas eden pedagojik uygulamayı, bilimsel süreç becerilerine uygun olarak ele aldıkları tespit edilmiştir. Epistemolojik inancı yüksek olan öğretmenlerin çocuk merkezli yapılandırmacı öğretim pedagojileri uyguladıkları tespit edilmiştir. Sonuçlar, mevcut literatür temelinde ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main aim is to investigate the effect of teacher training program based on thinking skills and philosophy for children (P4C) on preschool teachers' epistemological belief and teaching pedagogies. This is a kind of a case study in which a case is explored in detailed with all aspects. This study includes seven teacher training sessions about thinking skills and philosophy for children (P4C). With those training sessions it is aimed to investigate the degree of effectiveness of teacher training about thinking skills and philosophy for children on those teachers' epistemological beliefs and teaching pedagogies. The sample of the study consists of 140 preschool teachers who work on MEB schools in İstanbul. Both qualitative and quantitative data were collected from Epistemological Belief Scale towards Learning and Lesson Planning and Structuring Form. Independent Samples t-Test and inductive content analysis via continuos comparision techniques were applied to gathered data. Results showed that after the training about thinking skills and philosophy for children (P4C) preschool teachers' epistemological belief and teaching pedagogies levels were significantly differed from before training. Also, it was found that after the training sessions teachers started to relate science literacy pedagogies with scientific process skills. Teachers who have higher epistemological beliefs were found to implement child centered constructivist teaching pedagogie. Findings were discussed in the light of related literature.