Felsefe eğitiminin çocukların bilimsel süreç becerileri ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of philosophy education on children's scientific process skills and critical thinking skills
  1. Tez No: 942218
  2. Yazar: PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Çocuklarla Felsefe Eğitim Etkinlikleri”nin 60–72 aylık çocukların bilimsel süreç becerileri ile eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Okul öncesi dönem, bireyin temel zihinsel yapı taşlarının şekillendiği, düşünsel becerilerin temellerinin atıldığı kritik bir gelişim sürecidir. Bu bağlamda, felsefi sorgulama temelli yaklaşımların erken çocukluk eğitimine entegrasyonu, çocukların düşünme, analiz yapma, yorumlama ve sorgulama becerilerinin gelişimini destekleyici önemli bir potansiyel sunmaktadır. Araştırma, karma yöntem deseninde yürütülmüş olup, karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Nicel boyutunda tek grup öntest-sontest yarı deneysel desen kullanılmış; nitel boyutunda ise araştırmacı yansıtıcı günlüğü ve doğal gözlem verileri toplanarak içerik analizi yapılmıştır. Çalışma grubunu, İstanbul'un Ataşehir ilçesinde özel bir anaokuluna devam eden 40 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu,“60-72 Aylık Çocuklar İçin Okul Öncesi Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”ve“5-6 Yaş Çocuklar İçin Felsefi Sorgulama Yoluyla Eleştirel Düşünmenin Değerlendirilmesi Ölçeği”Gözlem ve Yansıtıcı Günlük Raporlar kullanılmıştır. Yirmi hafta süren uygulama sürecinde çocuklarla felsefi etkinlikler gerçekleştirilmiş; bilimsel süreç becerileri ölçeği bireysel olarak araştırmacı tarafından uygulanmış, eleştirel düşünme ölçeği ise öğretmenler tarafından doldurulmuştur. Nicel veriler SPSS programında bağımlı gruplar t-testi ile analiz edilirken, nitel veriler tematik içerik analiziyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the“Philosophy for Children (P4C) Education Program”on the scientific process skills and critical thinking abilities of children aged 60–72 months. The preschool period represents a critical developmental stage during which foundational cognitive structures and thinking skills are established. In this context, the integration of inquiry-based philosophical approaches into early childhood education offers significant potential to foster children's abilities in reasoning, analysis, interpretation, and questioning. This study was conducted using a mixed-methods design. The quantitative dimension employed a single-group pretest-posttest quasi-experimental design, while the qualitative dimension involved data collection through the researcher's reflective journal and naturalistic observations, analyzed via thematic content analysis. The sample consisted of 40 children attending a private preschool located in the Ataşehir district of Istanbul. Data were collected through a Personal Information Form, the“Scientific Process Skills Scale for 60–72-Month-Old Preschool Children,”and the“Assessment Scale for Critical Thinking through Philosophical Inquiry for 5–6-Year-Olds.”Throughout the 20-week implementation period, philosophical activities were conducted with the children. The scientific process scale was individually administered by the researcher, while the critical thinking scale was completed by classroom teachers. Quantitative data were analyzed using paired-samples t-tests in SPSS, and qualitative data were evaluated using thematic content analysis. The results indicated that the program had a significant positive impact on children's scientific process skills (prediction-inference, classification, measurement, observation) and critical thinking abilities (philosophical inquiry, language, and cognitive skills) (p < .05). However, in the“Question Generation”sub-dimension, the posttest scores were found to be lower than the pretest scores. This outcome was discussed in terms of children's increased selectivity and depth in question formation, potential limitations of the measurement tool, or developmental factors related to age. Qualitative findings obtained from teacher observations and the researcher's reflective journal revealed that children engaged in greater collaboration, participated in active listening-based discussions, and tended to justify their ideas with reasoning. These findings suggest that inquiry-based philosophical activities effectively support the cognitive and social development of young children. Overall, the results are largely consistent with the existing literature and highlight the importance of incorporating the P4C approach into preschool education programs. Based on the findings, it is recommended to enhance teachers' skills as philosophical facilitators and to promote the widespread implementation of P4C-based practices in early childhood education settings. In this context, the implications of the findings for early childhood education policies and teacher training programs have been discussed.