Kick boks sporcuları ile rekreatif olarak kick boks sporu yapan bireylerin sporda güdülenme ve egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of sports driving and exercise addiction of individuals who recreative kick boxing sports with kick boxing athletes
- Tez No: 714283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada kick boks sporcuları ile rekreatif olarak kick boks sporu yapan bireylerin sporda güdülenme ve egzersiz bağımlılık düzeylerinin çeşitli değişkenler üzerinden incelenmesidir. Araştırmanın evrenini kick boks sporu yapan erkek ve bayan bireyler oluştururken, örneklemini aktif olarak kick boks spor dalında milli, müsabık ve rekreatif olarak kickboks sporu yapan 505 erkek ve 323 kadın olmak üzere toplam 828 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Demografik Bilgi Formu”yanı sıra“Sporda Güdülenme Ölçeği”(SBÖ) ile“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”(EBÖ) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmış ve normal dağılıma sahip olmadığı görülmüş ve non parameterik analizler uygulanmıştır. İstatistiksel analiz olarak Mann Whitney U, Kruskal Walls ve Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarında kick boks sporu yapan bireylerin sporda güdülenme düzeylerinde cinsiyet, yaş ve eğitim durumlarına göre anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Katılımcıların gelir düzeyi, yaşadıkları bölge, spor geçmişleri, kick boks stilleri, sporculuk düzeyleri, müsabakalara katılım sayıları ve haftalık antrenman sayıları değişkenlerine göre sporda güdülenme düzeyleri ile alt faktörleri arasında farklılıklar bulunmuştur. Katılımcılarımızın egzersiz bağımlılığı düzeylerinde ise cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmazken; bireylerin yaş, gelir, yaşadıkları bölge, spor geçmişleri, kick boks stilleri, sporculuk düzeyleri, müsabakalara katılım sayıları ve haftalık antrenman sayıları değişkenleri göre egzersiz bağımlılığı düzeylerinde farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Sporda güdülenme ile egzersiz bağımlılığı düzeyi arasındaki ilişki analizimizde ise pozitif yönde orta düzeyde ve zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Dolayısıyla sporda güdülenme düzeyi arttıkça egzersiz bağımlılığı düzeyinin de artış gösterdiği ve birbiriyle ilişkili oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the motivation and exercise addiction levels of kickboxers and individuals who play kickboxing recreationally, based on various variables. While the universe of the research consists of male and female individuals who play kickboxing, the sample consists of 828 participants, 505 men and 323 women, who actively engage in kickboxing, national, competitor and recreational kickboxing. In addition to the“Demographic Information Form”,“Scale of Motivation in Sports”(SBI) and“Exercise Addiction Scale”(EBI) were used as data collection tools. It was checked whether the data showed a normal distribution and it was seen that they did not have a normal distribution and non-parametric analyzes were applied. Mann Whitney U, Kruskal Walls and Correlation Analysis were applied as statistical analysis. In the results of this study, no significant differences were found in the motivation levels of individuals who play kickboxing according to gender, age and educational status. Differences were found between the motivation levels and sub-factors of the participants according to the variables of income level, region of residence, sports background, kickboxing styles, sportsmanship levels, number of participation in competitions and weekly training numbers. While there were no significant differences in the exercise addiction levels of our participants in the variables of gender and educational status; It has been determined that there is a difference in exercise addiction levels according to the variables of age, income, region of residence, sports background, kickboxing styles, sportsmanship levels, number of participation in competitions and weekly training numbers of individuals. In our analysis of the relationship between motivation in sports and the level of exercise dependence, positive, moderate and weak significant relationships were found. Therefore, as the level of motivation in sports increases, the level of exercise dependence also increases and it is seen that they are related to each other.