Farklı mücadele sporlarında antropometrik özelliklerin ve roundhouse kick tekniğinin sürat-çabukluk yönünden karşılaştırılması
Comparison of anthropometric characteristics and roundhouse kick technique in different combat sports in terms of speed-quickness
- Tez No: 825109
- Danışmanlar: PROF. VEDAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bugüne kadar dövüş sporu olarak nitelendirilen taekwondo ve kick boks ile ilgili spesifik birçok çalışma olmasına rağmen, her iki grubun antropometrik özelliklerinin ve orta seviye teknik olarak bilinen roundhouse kick tekniğinin ulusal literatürde karşılaştırmalı bir örneğine rastlanılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı farklı elit düzeyde bulunan taekwondo ve kick boks sporcularının antropometrik özelliklerini ve roundhouse kick tekniğini uygularken oluşan sürat ve çabukluk değerlerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Trabzon ili ve ilçelerinde bulunan çeşitli spor kulüplerinde lisanslı olarak yarışan, farklı elit düzeyde 15 taekwondo (7 kadın, 8 erkek) ve 15 kick boks (8 kadın, 7 erkek) olmak üzere toplam 30 sporcudan oluşmaktadır. Çalışmamız doğrultusunda: Sporcuların yaşları, spor yaşları, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, deri kıvrım kalınlıkları, çap ve çevre ölçümleri alındı. Ayrıca sporcuların roundhouse kick tekniği sürat ve çabukluk analizi için Taekwondo Performans Protokolü (TPP) testi uygulandı. Çalışmadan elde ettiğimiz dataların istatistik analizlerinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are many specific studies on taekwondo and kick boxing, which are described as combat sports, no comparative example of the anthropometric characteristics of both groups and the roundhouse kick technique, known as an intermediate level technique, has been found in the national literature. Therefore, the aim of this study is to compare the anthropometric characteristics of taekwondo and kickboxers at different elite levels and the speed and quickness values when applying the roundhouse kick technique. The sample of the research consists of a total of 30 athletes, 15 taekwondo (7 women, 8 men) and 15 kickboxing (8 women, 7 men) at different elite levels, competing in various sports clubs in Trabzon province and its districts. In the direction of our study: Ages, sports ages, heights, body weights, skinfold thicknesses, diameter and circumference measurements of athletes were taken. In addition, the Taekwondo Performance Protocol test (TPP) was applied to analyze the roundhouse kick technique speed and quickness of the athletes. SPSS 22.0 program was used in the statistical analysis of the data we obtained from the study.